BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Finalizohet operacioni/ Shkatërrohet banda e grabitësve shqiptarë në Spanjë, mes tyre dhe një grua, zbardhet arsyeja e rëndë

Finalizohet operacioni/ Shkatërrohet banda e grabitësve shqiptarë

 Një operacion blic është zhvilluar në Spanjë nga e cila është bërë i mundur goditja e një grupi të specializuar grabitësisht me origjinë shqiptare. Mediat spanjolle raportojnë se arrestimi i tyre është bërë pas 4 muajsh hetimesh në Sierra Norte de Madrid. Të arrestuarit janë tre burra dhe një grua me origjinë shqiptare, nga mosha 29 deri në 31 vjeç, dhe dy prej tyre janë me precedentë dhe të dënuar për krime pronësore.

Hetimi filloi tetorin e kaluar kur u zbulua një rritje e grabitjeve brenda shtëpive me të ardhura të larta të vendosura në qytete të ndryshme në malet e Madridit. Skema e përdorur nga autorët e ngjarjeve konsistonte në gjetjen e shtëpive që i përkisnin banorëve të klasës së mesme të lartë, objektivat e tyre prioritare ishin ato të tipit të shtëpisë, për të hyrë më vonë në parcelat me anë të një shkalle, aksesi në ambientet e brendshme dhe sekuestrimi i të gjitha sendeve me vlerë që ndodheshin në rrugën e tyre, kryesisht bizhuteri, ora, pajisje elektronike, kompjuterë dhe para të gatshme.

Dy nga burrat ishin ata që detyronin hynin në brendësi, ndërsa tjetri kryente funksione vëzhgimi në një automjet në në afërsi të shtëpisë për të siguruar arratisjen. Gjithashtu, gruaja u verifikua se një herë në muaj udhëtonte drejt Shqipërisë me valixhe të mbushura me bizhuteri dhe sende me vlerë nga grabitjet.

Deri më tani ka qenë e mundur të vërtetohet përfshirja e tyre në rreth njëzet grabitje që ndodhën në shtëpitë e vendosura në Guadarrama, Collado Villalba, Galapagar, Collado Mediano, El Escorial, Las Rozas, Majadahonda, Rivas Vaciamadrid dhe qytetet Salamanca, Valladolid dhe Ávila.

Në Madrid, agjentët gjetën 10 mijë euro para në dorë, bizhuteri dhe ora luksoze, çanta, syze dhe aksesorë të markës së lartë, si dhe makinën me të cilën udhëtonin për të kryer grabitjet dhe mjetet që përdornin për të shkelur mbylljet. Arrestimi i tre burrave ndodhi pas hyrjeve dhe kontrollit në shtëpitë e tyre dhe të gruas, kur ajo po përgatitej të fluturonte drejt Shqipërisë me disa valixhe të mbushura me efekte të vjedhura.