BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Kush i blen?! Shqiptarët më të varfrit në Europë, por çmimet e apartamenteve po 'kapin qiellin'

Kush i blen?! Shqiptarët më të varfrit në Europë, por

Shqiptarët e kanë në kulturën dhe traditën e tyre të punojnë gjithë jetën për të siguruar pronësinë e një shtëpie. Banesa konsiderohet shpesh si trofeu i jetës.

Paradoksalisht, 3 dekada eksod i pandalshëm i shqiptarëve, nuk e ka frenuar aspak ndërtimin e godinave të reja. Përkundrazi, në Shqipëri ndërtimi mbetet i vetmi sektor që nuk njeh krizë, por vetëm rritje vit pas viti. Pas bujqësisë, ndërtimi konsiderohet si sektori me kontributin më të lartë në ekonominë e brishtë shqiptare. Aty, notojnë dhe vihen në shina të pastra qarkullimi edhe paratë e botës së krimit….

Është interesante të analizohet se si në Shqipëri, pavarësisht bumit të ndërtimeve të reja, çmimet njohin vetëm rritje dhe kërkesa nuk ndalet. Kjo, bie në kontradiktë të fortë me shpopullimin dhe pamundësinë e një familjeje normale shqiptare për të blerë një apartament me çmimet që njohin rekorde të reja dita-ditës.

Kjo, shpjegohet nga ekspertët me 2 faktorë: blerjen nga shtetas të huaj rezidentë dhe jorezidentë, emigrantët si dhe qarkullimin e parave të pista.
“Tregu i ndërtimit dhe pasurive të paluajtshme përherë kanë qenë ndër kontribuesit kryesorë të ekonomisë. Këto kriza nuk prodhuan krizë në sektorin e ndërtimit dhe te pasuritë e paluajtshme për disa arsye.

Tërmeti ridimensionoi kërkesën për ndërtime cilësore, banorët u larguan nga apartamentet e dëmtuara dhe kërkuan apartamente cilësore, duke u larguar nga banesat me qira, por nisën të blinin. Edhe pandemia e ridimensionoi tregun. Edhe lufta në Ukrainë nuk po ndjehet në tregun tonë, pasi ka kërkesë për pasuri të paluajtshme nga të huaj, nga shtetas ukrainas. Ka kërkesa për zona bregdetare dhe apartamente” u shpreh Reinaldo Pipiria, Drejtor Ekzekutiv i NAREA

Referuar listës së çmimeve kombëtare të referencës, në Tiranë, ku është përqendruar edhe popullsia më e madhe në vend, zona më e shtrenjtë mbetet ajo e ISh Bllokut me 190 mijë lekë metri katror. Por, çmimi real i shitjes shpesh shkon shumë më tepër se kaq.

Shoqata Kombëtare e Pasurive të Paluajtshme bën një tablo të çmimeve minimale, mesatare dhe maksimale sipas zonave. Për vitin 2021 ndërtimet që janë bërë para 2015ës janë shitur sipas zonave në Tiranë me çmime nga 700-2500 euro metri katror. Ndërtesat e reja që janë bërë pas 2015-ës janë shitur vitin e fundit nga 850-3500 euro metri katror.

Në qendër të Tiranës ka edhe ndërtesa elitare që shkojnë deri në 5000 euro metri katror.