BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Politike

Vjedhja e TIMS/ "Pra kemi të bëjmë me informacione që mund të jenë të interesuar jo vetëm brenda vendit", eksperti i njohur zbulon detajet: Cënohet siguria kombëtare, aty regjistrohen lëvizjet nga Olsi te...

Vjedhja e TIMS/ "Pra kemi të bëjmë me informacione që

Faik Basha, ekspert në fushën e sigurisë ka folur lidhur me skandalin për ndërhyrjen në sistemin TIMS.

Basha tha se serverat në Policinë e Shtetit përfshijnë shumë informacione, madje në sistem referohen informacione sensitive që kanë të bëjnë qoftë me sigurinë kombëtare, qoftë edhe të punonjësve që janë në shërbim të shtetit.

“Në këtë sistem keni lëvizjet e McGonigal, lëvizjet e Olsi Ramës, dhe çdo lëvizje tjetër është e regjistruar në këtë sistem”, tha eksperti ne interviste per një emision televiziv.

Ai tha se siguria kibernetike është një nga shtyllat e sigurisë kombëtare dhe në rastin konkret kemi cënimin e kësaj sigurie.

“Sisteme të tilla janë magazine, përfshihet çdo lloj informacioni. Ka informacione se kush janë grupet kriminale, si lëvizin, me kë lëvizin, kush janë agjentët e policisë të infiltruar, kush nga policët bashkëpunon me bandat, kush nga bandat spiunon bandën rivale, me kë ka lëvizuar Olsi Rama, kush e ka shoqëruar McGonigalin. Pra kemi të bëjmë me informacione që mund të jenë të interesuar jo vetëm brenda vendit, por edhe jashtë vendit, sepse janë informacione sensitive. Në të tilla sistemi informative kur ndërhyhet shkatërron strukturën e shtetit”, tha Basha.

Ai tha se Ervin Muça dhe të gjithë ata që lundrojnë në institucionet e shtetit janë të pafajshëm, pasi ata kanë pasur një mision, si ata kamikazët, që e përfundojnë misionin, por janë të papërgjegjshëm.

“Janë kamikazë që vjedhin ekonominë, vjedhin të dhënat, shkatërrojnë sisteme, këto misione kanë këta dhe ata që i urdhërojnë”, tha Basha.