BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak zbulon se ka takuar këshilltarin e kancelarit Scholz, bisedime dhe me të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, zbardhen detaje

Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak zbulon se ka takuar këshilltarin e

Ndërmjetësi i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka treguar takimet e zhvilluara ditët e fundit, njëri nga të cilët ka qenë me të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, të cilit tha se i ka ofruar një përditësim mbi gjendjen e dialogut.

Lajçak ka treguar se ka zhvilluar dhe një takim me Këshilltarin e Kancelarit Sholz, i cili është i përfshirë në dialogun Kosovë -Serbi.

E mbylla këtë javë në Sllovaki, ku fola në forumin vjetor GLOBSEC Chateau Béla për dinamikën aktuale në marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor dhe momentin e ri për zgjerim. Në fillim të kësaj jave, udhëtova për në Bukuresht, ku mora pjesë në një event të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë, i fokusuar në të ardhmen e zgjerimit në BE. Në bisedime u diskutua edhe për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili është vendimtar për rrugët evropiane të të dyjave. Në margjinat e ngjarjes, pata një shkëmbim të dobishëm për gjendjen aktuale në Dialog, si dhe dinamikën rajonale me Ministren e Jashtme të Rumanisë Lumini?a Odobescu. Unë jam shumë mirënjohës për mbështetjen e Rumanisë për punën time dhe angazhimin e saj aktiv në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë dy javëve të fundit kam marrë pjesë edhe në dy konferenca të tjera – një në Tangier dhe një tjetër në Selanik. Në Marok, iu drejtova audiencës mbi temat “Fragmentimi, polarizimi dhe multilateralizmi: Lundrimi i paqes në një botë të thyer”, si dhe “Rendi bërthamor, Teoria e Parandalimit dhe Lufta Atomike: përballja me kërcënimet globale dhe (ri)mësimi gjuha e Luftës së Ftohtë” në #MEDAYS2023. Duke theksuar urgjencën e rimendimit të qasjes sonë ndaj sfidave globale, unë bëja thirrje për një qasje holistike ndaj paqes së qëndrueshme, duke përfshirë rritjen e investimeve në diplomacinë parandaluese. Në Greqi, iu bashkova Samitit vjetor të Selanikut të organizuar nga Delphi Forum. Duke u angazhuar në një diskutim të gjallë, ne eksploruam të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor në peizazhin aktual gjeopolitik kompleks.

Me t’u kthyer në Bruksel, mbajta takime produktive me përfaqësuesit e qeverisë me Ministren e Çështjeve Evropiane Maida Gorçeviq dhe Ministrin e Brendshëm Danilo Sharanoviq. Diskutimet tona u fokusuan në angazhimin e Malit të Zi për integrim, duke theksuar nevojën për të qëndruar në kursin e reformave të BE-së.

U takova edhe me Ministren e Jashtme, Elina Valtonen, për të folur për Dialogun dhe shtytjen e ripërtërirë për ta bërë realitet perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

Duke përshëndetur të Dërguarin Special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, në Bruksel, diskutuam mbi zhvillimet më të fundit të rajonit dhe unë ofrova një përditësim mbi gjendjen e Dialogut.

Së bashku me shefin e Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit në Kosovë, gjeneral Barbano, iu drejtova Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës dhe progresin e bërë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja.

Në mesjavë, nisa një udhëtim të shkurtër në Berlin, ku u takova me Jens Ploetner, Këshilltar për Punët e Jashtme të Kancelarit Gjerman Scholz si dhe me përfaqësues të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

Në mes të agjendës sime të ngjeshur në Bruksel, isha i kënaqur që pranova ftesën e Delegacionit të Përhershëm Sllovak në NATO për të qenë folës i ftuar në podkastin e tyre, DajNATO!. Ne u thelluam në zhvillimet e sigurisë në Ballkan dhe rrugëtimin tim profesional. Biseda jonë mori një ton më të lehtë të përzier me humor – një largim freskues nga formaliteti i zakonshëm i angazhimeve të mia.