BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Rajoni

Ja si amerikanët mund t’i japin fund planeve “ogurzeza” të Serbisë për një luftë në Ballkan, nga përfshirja e SHBA në konfliktin e armatosur, deri te shkatërrimi i të gjitha “fijeve” që lidhin Beogradin me Putinin, zbardhen skenarët

Ja si amerikanët mund t’i japin fund planeve “ogurzeza”

Dhuna e fundit në Kosovën veriore e nxitur nga serbët ka konfirmuar gjendjen e dobët të paqes në rajonin më të madh të Ballkanit Perëndimor. Që kur liderët e NATO-s, me urdhër të SHBA-së, ndërhynë për herë të parë për të ndërmjetësuar armëpushimin që i dha fund luftërave jugosllave në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000, mbështetja e SHBA-së për aleatët e saj në Ballkan ka qenë një kundërpeshë kyçe ndaj një nacionalizmi të shfrenuar serb. pretendon rajonin si territorin e tij të ligjshëm. Prandaj, një qëndrim përfundimtar në mbështetje të pavarësisë së Kosovës duke ruajtur bashkëpunimin ekonomik me Serbinë, mund të parandalojë ringjalljen e nacionalizmit të ashpër serb që do të shkaktonte aventurizëm ushtarak. Zgjerimi i lidhjeve ekonomike me Serbinë do të ndihmonte në uljen e ndjenjës pro-ruse në vend dhe në Ballkanin Perëndimor më të madh, një rajon kyç në konkurrencën më të madhe SHBA-Rusi.

Ja një pjesë nga analiza e Jack Gonzalez, redaktorit të njohur në Columbia

Nëse luftimet në veri të Kosovës përhapen, përfshirja e SHBA-së në rajon do të ishte e pashmangshme sepse një zjarr rajonal do të tërhiqte vendet anëtare të Ballkanit të NATO-s. Situata Kosovë-Serbi kërcënon të rindez tensionet në Bosnje, ku Republika Srpska autonome e kontrolluar nga serbët ka shtuar përpjekjet për t'u shkëputur nga Bosnja dhe për t'iu bashkuar Serbisë. Dhuna në kufirin e Kosovës mund të jetë e mjaftueshme për të nisur një shkëputje të dhunshme dhe për të ndezur pika të tjera tensioni në rajon, siç ndodhi gjatë luftërave të viteve 1990. Disa vende ish-jugosllave – Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi – janë tani pjesë e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), doktrina e së cilës i detyron shtetet anëtare të veprojnë në mbrojtje të shteteve anëtare kur sulmohen. Kjo do të nënkuptonte se neni i pestë i NATO-s, i cili garanton mbrojtjen reciproke të shteteve anëtare, do të thirrej dhe SHBA-ja do të detyrohej të ndërhynte në konflikt. Mbështetja e SHBA-së për Kosovën do të forconte lidhjet e saj me aleatët në rajon dhe do të kundërshtonte ndikimin në rritje rus në Evropën Juglindore. Serbia është një nga vendet e pakta në Evropë që nuk vendos sanksione ndaj Rusisë pas pushtimit të saj në Ukrainë në vitin 2022, dhe një bazë e rëndësishme politike serbe ende ushqen inat ndaj Perëndimit. Një qëndrim përfundimtar i SHBA-së për të mbështetur mbështetjen e saj për pavarësinë e Kosovës do të kundërshtonte rusofilinë në rritje të grupeve nacionaliste serbe – të cilët në vitin e kaluar janë bërë gjithnjë e më militariste. Mosveprimi i SHBA-së dhe BE-së në vitet e fundit ka bërë që ushtria serbe të bëhet më agresive vitet e fundit, me trupa dhe tanke të vërejtura në kufirin e Kosovës pas përplasjes.

Skenarët

Ruajtja e paqes duhet të jetë një imperativ moral i Shteteve të Bashkuara nëse e konsiderojnë veten si mbrojtëse të demokracisë dhe të drejtave të njeriut.  Në të njëjtën kohë, bashkëpunimi i SHBA-së në fusha të tjera me qeverinë serbe, e cila në mënyrë të konsiderueshme ka mbajtur distancën e saj nga mbështetja e plotë e Rusisë pavarësisht neutralitetit të saj ndaj sanksioneve mund të kundërshtojë ndjenjën anti-perëndimore në politikën serbe, duke çuar në një integrim më të madh brenda sistemit të BE-së. dhe më pak harmonizim me Moskën. Një bashkëpunim më i madh ekonomik i SHBA-së dhe mbështetja për kandidaturën e Serbisë në BE mund të ndihmojë marrëdhëniet e dy vendeve, ndërkohë që Uashingtoni mban një linjë të ashpër kundër dhunës dhe agresionit nacionalist që do të lindte nga përpjekjet serbe për të rimarrë Kosovën. Kjo politikë e dyfishtë do të siguronte që Serbia të mund të përmirësonte marrëdhëniet e saj me Perëndimin dhe të mos binte në duart e Rusisë, si dhe të siguronte të drejtat e shqiptarëve të Kosovës për vetëvendosje. Ripohimi i qëndrimit të SHBA-së për çështjen e Kosovës dhe përsëritja e imperativit të NATO-s për të ndërhyrë nëse konflikti përhapet në shtetet e saj anëtare, do të bënte më shumë presion politik ndaj Serbisë për të vazhduar çmilitarizimin e kufirit me Kosovën.

 

Më të lexuarat