BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Trump mund të kandidojë në zgjedhje, Gjykata e Lartë “ngrin” demokratët, vendimi i hap rrugën për tu kthyer në Shtëpinë e Bardhë, ja sfidat e radhës që e presin, kush mund ta pengojë të bëhet sërish president

Trump mund të kandidojë në zgjedhje, Gjykata e Lartë

"Fitore e madhe për Amerikën!!!". Kështu e festoi Donald Trump vendimin e Gjykatës së Lartë, e cila, njëzëri, pranoi arsyet e apelit të tij, duke hedhur poshtë vendimin e Gjykatës së Lartë të Kolorados. Gjykata e Lartë Federale do të vendoste për skualifikimin nga zgjedhjet paraprake të vendosura në dhjetor nga Gjykata e Lartë e shtetit të Kolorados bazuar në seksionin 3 të amendamentit të 14-të, sipas të cilit kushdo që betohet për Kushtetutën dhe merr pjesë në një kryengritje nuk mund të kandidojë për poste publike. Avokatët e Trump kishin kundërshtuar vendimin e Gjykatës së Lartë të shtetit, e cila në fund të vitit të kaluar kishte skualifikuar liderin republikan nga zgjedhjet paraprake në bazë të amendamentit të 14-të, sipas të cilit kushdo që betohet për Kushtetutën dhe merr pjesë në një kryengritje nuk mund të kandidojë për post publik. Masa të ngjashme u morën më pas nga autoritetet e Maine dhe Illinois. “Plani i shfrenuar demokrat për të pastruar emrin tim është djegur, por lufta jonë për ta bërë Amerikën sërish të madhe nuk ka përfunduar”, vazhdoi Trump.

Vendimi

Vendimi e lë Trump si kandidatin kryesor për nominimin republikan dhe tani për tani e ndalon Gjykatën e Lartë të Kolorados të përcaktojë drejtpërdrejt rrugën e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024. Gjyqtarët përshpejtuan sfidën nga votuesit e Kolorados dhe dhanë vendimin e tyre një ditë përpara “Super Të Martës”, kur ai shtet dhe të tjerë mbajnë zgjedhjet primare. “Aktgjykimi i Gjykatës së Lartë të Kolorados nuk mund të konfirmohet, të nëntë anëtarët e Gjykatës ndajnë” këtë mendim, lexojmë në fjali, e cila për rrjedhojë nënvizon se vendimi për të konfirmuar të drejtën e ish-presidentit është marrë njëzëri. “Ish-Presidenti Trump e kundërshtoi vendimin e Kolorados me argumente të ndryshme” lexojmë sërish, duke theksuar se arsyeja kryesore që i shtyu gjyqtarët ta refuzonin atë përkon me faktin se “Kushtetuta ia beson Kongresit dhe jo Shteteve, përgjegjësia për të zbatuar seksionin 3 kundër zyrtarëve dhe kandidatëve federalë." Referenca për faktin se mospërshtatshmëria e Trump ishte vërtetuar në bazë të interpretimit të seksionit 3 të amendamentit të 14-të, miratuar pas Luftës Civile për të penguar ish-udhëheqësit e Konfederatës, fajtorë për kryengritje, të kandidonin përsëri.

Qëndrimi i Trump

Gjyqtarët, siç theksoi “The Washington Post”, po shqyrtonin një vendim të Gjykatës së Lartë të Kolorados për të deklaruar Trump të papërshtatshëm për t'u kthyer në Shtëpinë e Bardhë. Ky rast i paprecedentë i dha Gjykatës së Lartë një rol vendimtar të paparë që nga viti 2000, kur vendimi i gjykatës së lartë në Bush kundër Gore ia dorëzoi presidencën George W. Bush dhe ndau kombin. Përshtatshmëria e Trump për t'u rikthyer në detyrë nuk është e vetmja çështje përpara drejtësisë që mund të ndikojë në kualifikimin e ish-presidentit, por ai ende përballet me 4 akuza penale, 2 prej tyre në lidhje me përpjekjet e tij për të bllokuar fitoren e Biden në 2020. Kujtojmë se muajin e ardhshëm Gjykata e Lartë do të dëgjojë sfidën e Trump ndaj vendimit unanim të Gjykatës së Apelit amerikan, sipas të cilit ai nuk mbrohet nga procedimet penale falë imunitetit presidencial.

Sfidat e manjatit

Gjyqtarët ranë dakord veçmas për të rishikuar vlefshmërinë e një ligji që është përdorur për të akuzuar qindra njerëz në lidhje me trazirat e 6 janarit dhe është gjithashtu një element kyç i akuzës së Trump për pengimin e zgjedhjeve federale me katër pika në Uashington. Ndërkohë, ish-shefi financiar i Organizatës Trump, Allen H. Weisselberg, ka arritur një marrëveshje me prokurorët që hetojnë Trump për mashtrim civil dhe do të pranojë fajësinë për dëshmi të rreme. Weisselberg, i cili për vite i qëndroi besnik Trumpit pavarësisht presionit intensiv nga zyra e prokurorit megjithatë nuk duhet të implikojë ish-shefin e tij në deklaratat e tij, shpjegoi “New York Times”. Ish-bashkëpunëtori i manjatit pritet të deklarojë se ka gënjyer si dëshmitar në gjyqin e fundit të mashtrimit civil të The Donald, por nuk do të bashkëpunojë kundër ish-presidentit.