BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë media italiane: Engjëll
x
BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x

Rajoni

“Re të zeza” mbi Malin e Zi, përplasjet e ashpra mes presidentit dhe kryeministrit përçajnë vendin, partitë pro-serbe në aksion, kush është njeriu i Vuçiç që punon për interesat e Beogradit, ja si do ta shfrytëzojë Serbia situatën

“Re të zeza” mbi Malin e Zi, përplasjet e ashpra mes

Sërish “stuhi politike” në Mal të Zi. Presidenti Jakov Milatoviç njoftoi të shtunën e kaluar se po jep dorëheqjen nga Lëvizja Evropa e Trishtuar (PES), partia që ai themeloi me kryeministrin aktual Milojko Spajiç. Ky i fundit, pavarësisht gjithçkaje, me qetësi deklaron se e sheh Malin e Zi anëtar të BE-së deri në vitin 2028 me sloganin "28 deri në 2028". Numri i parë i referohet rritjes së numrit të anëtarëve nga 27 aktual. Një goditje e re erdhi të enjten kur të gjithë anëtarët e Komitetit të PES në Podgoricë dhanë dorëheqje nga pozitat e tyre në parti. Kjo është përgjigja e tyre ndaj reagimit të kryesisë së partisë, e cila njoftoi të dielën përjashtimin e ministrit të Drejtësisë Andrej Milovic nga partia për “sjellje që e dëmton partinë” dhe shpërbërjen e komisioneve në Podgoricë dhe Tivar. PES në kryeqytet u ndikua fuqishëm nga presidenti Milatoviq. Është interesant fakti se Millovic mbeti ministër në qeveri, kështu që partia opozitare URA filloi procesin e interpelancës. PES pretendon se çështja e ministrit do të zgjidhet me rindërtimin e qeverisë.

Roli i Gjukanoviç

Mali i Zi po kalon një proces transformimi që filloi në vitin 2020 kur për herë të parë pas zgjedhjeve Partia Demokratike e Socialistëve (DPS), një parti që identifikohet me Milo Gjukanoviçin, liderin e Malit të Zi që nga rënia e shtetit të mëparshëm, nuk arriti të formonte shumicën parlamentare. Pas zgjedhjeve të qershorit, DPS-ja mbeti një parti që askush nuk e dëshiron në koalicion. Megjithatë, Gjukanoviç vazhdon të mbajë peng DPS-në, duke komplikuar kështu situatën politike në vend. Një opsion i fortë pro-serb është një tipar historik i skenës politike në Mal të Zi, fuqinë e të cilit DPS e transformuar mund ta kufizojë. Për shembull, të martën, Milorad Dodik, president i njësisë boshnjake Republika Srpska, mbërriti për të vizituar Podgoricën. DPS kërkoi shkarkimin e Andrije Mandiçit, kryetarit të Kuvendit, liderit të rrymës politike proserbe, i cili priti Dodik.

Vendimi i Milatoviç

PES u përgjigj duke i dërguar DPS-së fotografi të takimeve të mëparshme mes Gjukanoviqit dhe Dodikut. APP-ja sigurisht u trondit nga vendimi i presidentit Milatoviç, por vendimi për shkarkimin e ministrit Millovic arriti të ridrejtojë diskursin politik. Milatoviç është i vetëdijshëm për këtë, kështu që ka deklaruar se mund të themelojë një parti të re “nëse e kërkojnë proceset demokratike”. Ai sulmoi ashpër kryesinë e partisë, duke pretenduar se nuk donte më “t’i jepte legjitimitet disa vendimeve që unë ndjeja se ishin kundër parimeve dhe parimeve të PES”. Ai fajëson ish-partinë për mungesën e "dialogut gjithëpërfshirës dhe të arsyetuar për disa politika të rëndësishme të zhvillimit strategjik" dhe "ardhjen e njerëzve që nuk ishin aty që në fillim dhe që ishin veçanërisht të afërt me regjimin e kaluar".

Aleanca PES-DPS

Fërkimi mes dy ish-bashkëpunëtorëve, Spajiç dhe Milatoviç, u bë publike gjatë formimit të qeverisë, sepse presidenti kërkoi që të hynin të gjitha partitë, përfshirë ato proserbe, ndërsa kryeministri u përpoq të mbante larg pushtetit Mandiqin dhe pasuesit e tij. Në fund Mandiq u ul në krye të Kuvendit dhe në rindërtimin e qeverisë shpreson të marrë poste ministrore. Të enjten, Milatoviç, duke folur për marrëdhënien e tij me Spajiçin, tha se mosbesimi reciprok po rritet. Përgjigja e presidentit malazez në pyetjen nëse ai mendon se mund të ketë një aleancë ndërmjet PES dhe DPS është interesante: “Nëse nuk do të mendoja se PES kishte shkuar tashmë në rrugën e gabuar, nuk do të isha larguar nga PES. Me dorëheqjen time tregova se çfarë mendoj për momentin”. Nuk duhet të ketë dyshim se Milatoviçi do të vazhdojë aktivitetet që do të dobësonin PES-in, dhe në të njëjtën kohë, Mandiçi dhe rryma pro-serbe mund të arrijnë disa përfitime politike dhe kështu ta bëjnë më shumë situatën politike në vend dhe afrimin me BE-në më të vështirë. Ambasadori rus në Mal të Zi, Vladimir Maslenikov, tha se intensifikimi i rrugës evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor do të thotë konfrontim me Federatën Ruse.