BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

Disa metoda se si të shmangim sëmundjen e Alzheimerit duke u kujdesur për dietën tonë ushqimore

Disa metoda se si të shmangim sëmundjen e Alzheimerit duke u kujdesur

Demenca është një problem mjekësor global, veçanërisht i mprehtë në ditët e sotme, duke pasur parasysh rritjen e jetëgjatësisë mesatare. Sëmundja e Alzheimerit është forma më e zakonshme e demencës që shfaqet në 60%-80% të rasteve.

Sipas studimeve, faktorët që zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve aterosklerotike dhe dëmtimeve vaskulare – si rregullimi i presionit të gjakut dhe diabeti mellitus, si dhe ushtrimet fizike – mund të zvogëlojnë gjithashtu rrezikun e sëmundjes Alzheimer deri në 50%.

Dieta mesdhetare përmirëson edhe probleme të tjera shëndetësore si hipertensioni dhe diabeti, të cilat indirekt ndikojnë në enët e gjakut të trurit, duke ulur rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Dieta mesdhetare siguron furnizimin më të mirë të trurit me gjak dhe mbrojtjen e funksioneve mendore

Çfarë duhet të hani për të zvogëluar rrezikun e demencës?

Për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje do t’i thonim “po” frutave dhe perimeve çdo ditë, peshkut 2-3 herë në javë, vajit të ullirit çdo ditë, bishtajoreve dhe drithërave, si dhe konsumit të moderuar të arrave.

Nga ana tjetër shmangim ushqimet e skuqura, mishin e kuq, kripën, sheqerin dhe produktet e modifikuara. Ne kemi si bazë dietën mesdhetare dhe ushqimet me indeks të ulët glicemik për rregullimin e sheqerit. Gjithashtu, preferojmë ushqimet jo të kripura për të rregulluar presionin e gjakut dhe antioksidantë (shega, manaferrat), sepse përmbajnë fenole që parandalojnë sëmundjet neurodegjenerative si sëmundja e Alzheimerit dhe rregullojnë funksionimin normal të sistemit kardiovaskular.

Marrja e kafeinës, qoftë nga kafeja apo çaji jeshil (100-400 mg/ditë), është treguar se ndihmon, veçanërisht gratë, që më vonë të zhvillojnë simptoma të rënies njohëse. Kjo ndodh ose për shkak të efektit antioksidues të kafeinës ose për shkak të rritjes së vigjilencës që shkakton.