BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Shëndeti

E zbulojnë ekspertët, ja sa herë në javë duhet të bëni s*ks me partnerin

E zbulojnë ekspertët, ja sa herë në javë duhet të

Një ekspert i marrëdhënieve është përpjekur t’i japë përgjigje një ndër pyetjeve më të mëdha të çifteve: “ Sa herë duhet të bëjnë seks në javë?”.

Jake Maddock, nga Brisbane, thotë se çiftet duhet të jenë intime dy deri në tre herë në javë, sepse kjo ofron "përfitime të shëndetit mendor dhe fizik dhe "rregullim hormonal".

Në një video të TikTok , e cila ka fituar më shumë se 600 pëlqime, Jake tha: "Ka një grumbull të tërë shkencëtarësh pas kësaj. Është treguar me studime se është shumë mirë që femrat të përjetojnë orgazëm tre herë në javë.

“Është mirë për shëndetin e tyre mendor, shëndetin e tyre fizik, është i mirë për trupin e tyre, mirë për rregullimin hormonal të meshkujve, shëndetin mendor, shëndetin fizik. Ka shumë gjëra të mira që ndodhin. [Të bësh seks] dy deri në tre herë në javë do t'ju ndihmojë gjithashtu të lidheni shumë mirë me njëri-tjetrin."- shtoi ai.

Jake gjithashtu pretendon se çiftet fillojnë të bëhen "dembelë" me jetën e tyre seksuale kur ndihen rehat me njëri-tjetrin dhe fillojnë të bëjnë më pak seks. Por ai pretendon se më shumë seksi mund t'i mbajë njerëzit në rrugën e duhur.

"Njerëzit në marrëdhënie afatgjata duket se bëhen dembelë dhe ata besojnë se të kryejnë marrëdhënie  'një herë në javë është mirë', 'një herë në muaj është mirë'- tha ai.

Megjithatë, ekspertë të tjerë kanë argumentuar se nuk ka asnjë numër magjik që është i duhuri për çdo marrëdhënie.

Terapisti i çifteve dhe seksologu Isiah McKimmie tha për House of Wellness : "Nuk ka një sasi të caktuar seksi që krijon një marrëdhënie të shkëlqyer dhe është normale që dy partnerë të kenë ide të ndryshme se sa seks duan.

"Ajo që është e rëndësishme është që çiftet të punojnë së bashku për të gjetur kënaqësi seksuale që funksionon për të dy."