BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj Arbër Paplekajt

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj
x
BREAKING NEWS

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e targave që fundosën ushtarin e Martinaj

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e
x
BREAKING NEWS

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i menjëhershëm nga BE

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i PD-së ja ‘plas’ në sy kandidates për ambasadore në Izrael: Nuk ju shoh për këtë post, Cv-ja juaj...

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i
x
BREAKING NEWS

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin për ushtarin e Vis Martinajt

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin
x
BREAKING NEWS

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së gjyqtares, zbardhet denoncimi i bashkëshortit të saj: Ishim në punë kur...

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së
x
BREAKING NEWS

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën zgjedhjet? Gazetarja e njohur ‘zë ngushtë’ Berishën, ja reagimi i tij

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën
x
BREAKING NEWS

SPAK e burgosi, Vangjush Dako përfundon në të njëjtën qeli me...

SPAK e burgosi, Vangjush Dako përfundon në të njëjtën
x

Shëndeti

Njolla në lëkurë? Keni probleme serioze me një organ dhe duhet të harroni...

Njolla në lëkurë? Keni probleme serioze me një organ dhe

Njollat në duar shkaktohen nga melanina e tepërt. Prodhohet nga qelizat e pigmentit të përcaktuara nga rrezet UV. Ndikimi i tyre mund të ketë një efekt të tillë në lëkurë, sepse melanocitet e tepërta grumbullohen në vende të ekspozuara shpesh ndaj dritës së diellit. Vendet më të zakonshme janë fytyra, dekolteja dhe duart. Pikat janë të ndritshme dhe të lëmuara.

Në vendet ku shfaqen njollat, lëkura nuk është as e deformuar dhe as e keratinizuar. Megjithatë, nëse është kështu, duhet të konsultoheni me një dermatolog.

Trajtimi i njollave të moshës me ndihmën e farmakologjisë nuk është i mundur. Lëkura pas ndryshimit të ngjyrës nuk përbën kërcënim për shëndetin. Njollat ??e errëta janë rezultat i ekspozimit afatgjatë në diell, jo një sëmundje. Pasoja e vetme janë problemet e natyrës estetike.

Megjithatë, ka mënyra për të eliminuar njollat ??dhe për t’i bërë ato më pak të dukshme. Pas një konsulte mjekësore, ju mund t’i nënshtroheni trajtimeve dermatologjike:

Njollat ??në duar dhe alkooli

Ndryshe nga sa duket, emri i njollës në duar ka pak të bëjë me mëlçinë. Ndryshimet e dukshme të lëkurës të lidhura ngushtë me mëlçinë janë, për shembull, pasojë e konsumimit të tepërt të alkoolit. Më pas në lëkurë mund të shfaqen skuqje të shumta, të shkaktuara nga plasja e enëve të gjakut. Emri i njollave lidhet vetëm me ngjyrën e organit, e cila është e ngjashme me ndryshimet në lëkurë.

Përdoren gjithashtu termat pika pigmenti dhe njolla të moshës.

A mund të parandalohen njollat?

Mund të parandaloni shfaqjen e nishaneve duke përdorur rregullisht krem ??kundër diellit. Aplikimi i një kremi të tillë rekomandohet gjatë gjithë vitit, jo vetëm në verë. Dielli prodhon rreze UV ??gjatë gjithë vitit, prandaj lëkura jonë është vazhdimisht e ekspozuar ndaj efekteve negative të diellit.

Gjatë shtatzënisë, trupi i një gruaje mund të jetë veçanërisht i prekshëm. Shkaktohet nga ndryshimet hormonale. Kjo është arsyeja pse gjatë kësaj kohe duhet të keni kujdes të veçantë për shëndetin dhe lëkurën tuaj. Aplikojeni kremin me mbrojtje në fytyrë dhe në zonat e ekspozuara shpesh çdo ditë.