BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Njolla në lëkurë? Keni probleme serioze me një organ dhe duhet të harroni...

Njolla në lëkurë? Keni probleme serioze me një organ dhe

Njollat në duar shkaktohen nga melanina e tepërt. Prodhohet nga qelizat e pigmentit të përcaktuara nga rrezet UV. Ndikimi i tyre mund të ketë një efekt të tillë në lëkurë, sepse melanocitet e tepërta grumbullohen në vende të ekspozuara shpesh ndaj dritës së diellit. Vendet më të zakonshme janë fytyra, dekolteja dhe duart. Pikat janë të ndritshme dhe të lëmuara.

Në vendet ku shfaqen njollat, lëkura nuk është as e deformuar dhe as e keratinizuar. Megjithatë, nëse është kështu, duhet të konsultoheni me një dermatolog.

Trajtimi i njollave të moshës me ndihmën e farmakologjisë nuk është i mundur. Lëkura pas ndryshimit të ngjyrës nuk përbën kërcënim për shëndetin. Njollat ??e errëta janë rezultat i ekspozimit afatgjatë në diell, jo një sëmundje. Pasoja e vetme janë problemet e natyrës estetike.

Megjithatë, ka mënyra për të eliminuar njollat ??dhe për t’i bërë ato më pak të dukshme. Pas një konsulte mjekësore, ju mund t’i nënshtroheni trajtimeve dermatologjike:

Njollat ??në duar dhe alkooli

Ndryshe nga sa duket, emri i njollës në duar ka pak të bëjë me mëlçinë. Ndryshimet e dukshme të lëkurës të lidhura ngushtë me mëlçinë janë, për shembull, pasojë e konsumimit të tepërt të alkoolit. Më pas në lëkurë mund të shfaqen skuqje të shumta, të shkaktuara nga plasja e enëve të gjakut. Emri i njollave lidhet vetëm me ngjyrën e organit, e cila është e ngjashme me ndryshimet në lëkurë.

Përdoren gjithashtu termat pika pigmenti dhe njolla të moshës.

A mund të parandalohen njollat?

Mund të parandaloni shfaqjen e nishaneve duke përdorur rregullisht krem ??kundër diellit. Aplikimi i një kremi të tillë rekomandohet gjatë gjithë vitit, jo vetëm në verë. Dielli prodhon rreze UV ??gjatë gjithë vitit, prandaj lëkura jonë është vazhdimisht e ekspozuar ndaj efekteve negative të diellit.

Gjatë shtatzënisë, trupi i një gruaje mund të jetë veçanërisht i prekshëm. Shkaktohet nga ndryshimet hormonale. Kjo është arsyeja pse gjatë kësaj kohe duhet të keni kujdes të veçantë për shëndetin dhe lëkurën tuaj. Aplikojeni kremin me mbrojtje në fytyrë dhe në zonat e ekspozuara shpesh çdo ditë.