BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

Nuk e keni ditur, por mësoni se çfarë i ndodh trupit kur nuk pini mjaftueshëm ujë

Nuk e keni ditur, por mësoni se çfarë i ndodh trupit kur nuk

Udhëzimet e ekspertëve shëndetësorë sugjerojnë që të pimë gjashtë deri në tetë gota ujë në ditë. Influencer në rrjetet sociale kanë ungjillëzuar faktin që duhet të pihet deri në 4 litra ujë në ditë për t’u dobësuar, hequr rrudhat dhe për të ndihmuar trurin. Jemi të zhytur në hidratim, por a është e nevojshme kaq shumë ujë?

“Uji përbën mbi gjysmën e peshës së trupit tonë, kështu që të qëndrosh i hidratuar është thelbësor për shëndetin”, thotë Dr Emily Leeming, shkencëtare e të ushqyerit në ZOE, një program kërkimor i bazuar në King’s College në Londër. “Edhe një reduktim i vogël në nivelet tona të hidratimit mund të shkaktojë dhimbje koke, tharje të gojës dhe marramendje. Në terma afatgjatë, mund të lidhet me infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka.


Ajo tha: “Rregulli ‘tetë gota ujë në ditë’ nuk bazohet në asnjë provë shkencore. Në përgjithësi, trupat tanë na tregojnë nëse duhet të pimë më shumë apo jo”.


Nevojat tona për hidratim janë personale, thotë Leeming. Plus, ato ndryshojnë nga dita në ditë, në varësi të faktorëve si temperatura dhe stërvitja. Ndjesia e etjes zvogëlohet te njerëzit më të vjetër në moshë, duke rritur rrezikun e dehidrimit.

Por çfarë mund të thuhet për superfuqitë specifike që pretendohet se ka uji?

“Edhe dehidrimi i lehtë mund të ndikojë përkohësisht në trurin tuaj, duke e bërë më të vështirë përqendrimin dhe zgjidhjen e problemeve. Mund të dalloni nëse keni nevojë të pini më shumë ujë duke e akorduar etjen dhe duke parë ngjyrën e urinës suaj. Kur hidratohet trupi, urina duhet të duket si limonadë e zbehtë. Nëse duket si lëng molle i koncentruar, atëherë pini më shumë.”


Megjithatë, hidratimi nuk është një lojë “ujë ose asgjë”: “Uji, çaji, kafeja kontribuojnë në furnizimin e trupit me lëngje.”

“Një dietë që është e mirë për shëndetin, është e mirë edhe për lëkurën, kështu që pirja në sasi të mjaftueshme të ujit do të ketë përfitime për lëkurën tuaj,” thotë Dr Anjali Mahto, konsulente dhe dermatologe. Megjithatë: “Kjo nuk do të thotë që ju duhet të pini sasi të tepërta.”

“Dehidratimi është një nga shkaqet më të zakonshme të kapsllëkut”, thotë Leeming. “Uji në zorrë tërhiqet përsëri për të hidratuar trupin, duke çuar në kapsllëk.”

Prandaj sigurohuni që të pini ujë mjaftueshëm. Edhe pse nëse pini më shumë ujë se duhet, nuk do t’i japë ndonjë suerfuqi zorrës së hollë, thjesht ajo do ta largojë më shpejt tepricën.