BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

Pandemia shton numrin e obezëve, mjekët ngrenë alarmin: Shumica e prindërve thonë se fëmija i tyre është mbipeshë

Pandemia shton numrin e obezëve, mjekët ngrenë alarmin: Shumica e

Pandemia e Covid ka përfunduar por pasojat vijojnë të ndjehen. Sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, izolimi bëri që të shtohet koha e qëndrimit të fëmijëve në rrjetet sociale duke i  shkëputur nga aktivitetet fizike në natyre. Edhe në Shqipëri, mjekët e Institutit të shëndetit public thonë se shumë prindër ankohen për mbipeshë të fëmijëve.

“Ky  dhjetë vjeçar i pëlqen aq shumë ekranet sa pothuajse të gjithë kohën e lirë na tregon se e kalon para telefonit apo televizorit. Sportet e tërheqin, por mundësitë për tu angazhuar i ka vetëm gjatë fundjavës.”

“Pandemia ka përfunduar,  por pasojat e saj vijojnë të ndjehen. Izolimi sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë  ku u përfshinë fëmijë në moshë shkollore në 17 shtete të Europës mes tyre dhe  Shqipëria  shtoi kohën e kaluar në mediat sociale, lojërat në kompjuter  dhe reduktoi ato në natyrë duke rritur  kështu numrin e fëmijëve mbipeshë.”

“Kemi një dyfishim të numrit të prindërve që mendojnë se fëmija i tyre është mbipeshë në raport me para pandemisë ose obez. Perceptimi i prindërve në nivel europian është për një katërfishim përgjatë pandemisë.  Për aktivitetin fizik mesatarja jonë kombëtare është me e ulët se ajo europiane  gati 1 në 5 fëmijë e ka ulur aktivitetin  fizik si gjatë javës dhe  gjatë fundjavës. Qendrimi para ekranit të kompjuterit ka rritje pasi ne kemi gati 1 në 5 fëmijë nga 1 në 3 që ishte para pandemisë.”

Megjithëse  shumë prindër  përpiqen  ti ndryshojnë këto raporte shpesh nuk kanë rezultat.

Por pandemia  regjistroi dhe një faktor pozitiv.   Gatimin e vakteve në shtëpi dhe konsumin e tyre së bashku.

“Ndoshta mbyllja dhe të qenit së bashku  të gjithë anëtarëve të familjes, referuar ndoshta dhe traditës tonë,  ka rritur më shumë gatimin e ushqimeve brenda familjes  konsumin e vakteve së bashku, një përmirësim  të konsumit të mëngjesit tek fëmijët, me 1 në 4 fëmijë  e ka rritur konsumin e mëngjesit ndërkohë që ne shifrat e mëparshme i kishim 60- 65 % e fëmijëve konsumonin mëngjes. Konsumi i rritur i frutave dhe perimeve ku Shqipëria bashkë me Maqedoninë e Veriut  zënë vendin e parë me një dyfishim  të numrit në raport me mesataren Europiane. Pasi trendi jonë i të dhënave shkon nga  18  deri në 25 % e fëmijëve kanë rritur konsumin e frutave dhe perimeve.”

Në  Europë konsumi i frutave dhe perimeve është i ulët ndërsa 1 në 3 fëmijë  është mbipeshë ose obezë. Organizata Botërore e Shëndetësisë këshillon për përmirësimin e modeleve të ushqyerjes dhe  shtimin e aktivitetit fizik  për fëmijët në rajon.