BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Parkinsoni prek më shumë burrat, mjekët ngrenë alarmin: Ja grupmoshat që mund të sëmuren

Parkinsoni prek më shumë burrat, mjekët ngrenë alarmin: Ja

Me plakjen e popullsisë po shtohen dhe sëmundjet neurodegjenerative.  Parkinsoni është një prej tyre. Vjen për  shkak të humbjes së neuroneve  në disa zona të trurit  ku prodhohet dopamina  mungesa e të cilës çon në çrregullime të lëvizjes, por jo vetëm.  Kryesisht prek moshat  mbi 50 vjeç, por  pacientë me parkinson ka dhe në moshë më të re.

“Është një formë parkinsoni, quhet juvenil, ke të shkruar në ADN  tënde sëmundjen e parkinsonit, është një kategori e vogël  pacientësh … simptomatika  shfaqet herët 35-40 vjeç,  moshë shumë e re për sëmundjet neurodegjenerative, pasi si grupmoshë  është  mbi 50  vjeç”

Gjenet janë shkaku kryesor por jo i vetëm.   Neurologia  Entela Basha rendit dhe faktorët mjedisor thotë se   prek më tepër burrat se gratë në  një raport 1.4 me 1  dhe tregon shenjat  fillestare.

“Katër shenja specifike, dridhja, ngrija,  ngadalësia në kryerjen e veprimeve dhe humbja e ekujlibrit,  që të quhet parkinson duhet të plotësoj 2 deri në 3 nga këto katër kritere. Por patjetër që mund të jetë një formë parkinsonizmi qe do gjetur nëse është parkisonizëm në terren të një pathologjie tjetër degjenerative apo me bazë traume, infarkti hemorragjie të trurit apo metabolike. Kryesisht  individët që kanë punuar me pesticide, kimikate, fermerët psh që plehrojnë tokën kanë riskun më të lartë se pjesa tjetër e popullatës urbane për të shfaqur  parkinson.”

Në mungesë të një trajtimi  që të shërojë plotësisht sëmundjen në ditën botërore të ndërgjegjësimit për parkinsonin në fokus vihet menaxhimi sa më i mirë i shenjave me  terapi individuale  dhe  ndryshim të stilit të jetesës  përmes një ushqyerje të shëndetshme dhe aktivitetit fizik.

“Nuk humbet jetën nga sëmundja e parkinsonit,  në stade të avancuara vdekshmëria vjen nga sëmundje që mbivendosen, infarkt kardiak psh, por  kryesisht këta persona  humbasin jetën nga pnumonitë.”

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë Parkinsoni mund të prekë më shumë se 12 milion njerëz deri në vitin 2040.