BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Masat për sezonin turistik 2024, Ervin Karamuço bën paralajmërimin e fortë: Komisariatet e policisë të ‘zhvendosen’ në pikat më të nxehta, mund të kemi sabotim nga…

Masat për sezonin turistik 2024, Ervin  Karamuço bën

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, në një intervistë televizive foli edhe për masat që duhen të ndërmerren gjatë sezonit turistik, ku vendi ynë pritet të ketë një fluks më të shtuar turistësh. Ai thotë se është e nevojshme që të ketë një bashkëpunim mes strukturave akomoduese dhe policisë.

Ai thotë se komisariatet e policisë me më pak banorë duhet të “zhvendosen” në pikat më te nxehta turistike. Gjithashtu, eksperti i sigurisë shtoi se duhet të ketë një vigjilencë më të shtuar pasi mund të kemi tentativa për sabotim nga vende që e shohin Shqipërinë si konkurruese në këtë periudhë.

“Ne presim nga 13 deri në 15 milionë turistë këtë vit, që mezi do ta përballojnë infrastruktruat tona akomoduese. Ne kemi shifra të moderuara jo sa vendet e tjera fqinj dhe shumë kompetitive si Greqia, Mali i Zi dhe Kroacia. Kemi diku tek 300 e pak policë për 100 mijë banorë në zonat me turistë. Ata kanë 500-600. Kështu që duke iu dhënë një mbingarkesë, Balla ka shumë të drtejtë dhe duhet që ky dyfishim ngarkese të jetë edhe me shpërblime. Presim 30 përqind të rritje të pagës në korrik të të gjithë efektivëve të policisë së shtetit. Përveç kësaj është edhe rritja që këta do të marrin çdo muaj të ushqimit.

Pra janë një  sërë elementesh të tjerë që duhet të jenë një suport ekonomik dhe financiar për këta njerëz që do të sakrifikojnë. Por nuk do të jenë të vetmit, e gjithë struktura akomoduese dhe biznesi duhet të jenë shumë bashkëpunues me policinë. Dhe vigjilent sepse mund të kemi raste të sabotimit nga vende të tjera që e shikojnë Shqipërinë shumë kompetitive këto kohë, dhe mund të bëjnë me keqdashje edhe ngjarje të tilla për ta shëmtuar këtë periudhë, e cila është shumë fitimprurëse për ekonominë tonë që ka të bëjë me turizmin. Dua të jemi të gjithë gati për të garantuar rendin dhe sigurinë. 

Duhet fuqizuar praktika që ka qenë, që komisariatet e policive të qyteteve ku nuk ka shumë banorë në atë kohë për shkak se shkojnë me pushime, të zhvendosen dhe të shkojnë pranë pikave më të nxehta me mbipopullim më të madh. Të çojmë në ato lloj numri që të garantojë këtë raport dhe të mos kemi stërmundim të efektivëve se nga kjo periudhë do të rrish me shumë orë.”, tha eksperti.