BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

"Mirë vazhdo monologun, ti gjykon si politikan...", gazetari 'shpërthen' ndaj ekspertit të ekonomisë: Do marrësh përgjigje siç i ka hije tryezës

"Mirë vazhdo monologun, ti gjykon si politikan...", gazetari

Gazetari Fatos Çoçoli i ftuar në studion e emisionit “Open” në News24 ka folur në lidhje me situatën ekonomike në vend duke prekur çmimet dhe pagat e qytetarëve.

Sipas tij pagat e ulëta vijnë për shkak të fakotrëve si rënia e prodhueshmërisë në vend, gjë që sipas tij nuk ka ardhur vetëm prej faktorit politik, por edhe prej arsyeve të tjera.

Nga ana tjetër eksperti i ekonomisë, Dorian Teliti iu kthye Çoçolilt duke i thënë se do marrë përgjigje siç i ka hije tryezës, ndërsa shtoi se për sektorin publik është në dorën e qeverisë niveli i pagave, ndërsa në sektorin privat ka shumë faktorë, mes tyre dhe qeveria. Këtyre fjalave gazetari iu përgjigj duke i thënë Telitit të “vazhdojë monologun”, teksa shtoi se ky i fundit e gjykon si politikan dhe se nuk i ka të qarta fjalët që thotë.

Çoçoli: Pyetët se pse kemi pagat më të ulëta në rajon, është një artikull i të njëjtit mjet që para 2 muajsh ka nxjerrë faktet se pse janë këto fakte. Prodhueshmëria e ulët është një arsye, sektorët privatë, nuk është se privati nuk ka para, kjo revistë të cilës i referoheni Monitori, në periudhën 2010-2019 prodhueshmëria te ne është rritur 7% duke hequr inflacionin. Në rast se ke një ndërmarrje fasone me 200 punëtorë që ka shtuar vlerën me 3 milionë euro në një vit, atëherë prodhueshmëria e çdo punëtori është 3 milionë pjesëtim për 200. Në këtë mënyrë matet produktiviteti. Nuk kemi investuar shumë në degët me prodhueshmëri më të lartë. Ne eksportojmë domate, po të eksportonim salcën e domateve, e ka fajin qeveria që nuk kemi, prej 10 vitesh, jo vetëm kjo.

Teliti: Pse kemi rënie të produktivitetit?

Çoçoli: Nuk e ka vetëm politika fajin. Ti the që fajin e ka qeveria se aty të shkon ty pjesa si politikan.

Teliti: Do marrësh përgjigjen siç i ka hije tryezës, për sektorin publik është në dorën e qeverisë niveli i pagave, në sektorin privat ka shumë faktorë, mes tyre dhe qeveria.

Çoçoli: Mirë vazhdo monologun. Ti gjykon si politikan dhe nuk i ke të qarta ato që thua. Biznesi ka menduar më shumë të bëjë tulla ndërtimi, restorante, etj. Prodhueshmëria e sektorit privat ka qenë 7% për dekadën e fundit, janë treguar më shumë për të rritur fitimet e tyre dhe jo pagat. Biznesi që ka më shumë prodhueshmëri, ai i Maqedonisë, ka investuar në pjesën e aksionarëve që del pas shitjes së produktit. Edhe biznesi më shumë ka ndërtuar se sa ka investuar te punonjësit.