BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

“Nuk ndërtohet poshtë shtyllave të tensionit”/ Eksperti zbulon detaje nga ngjarja e rëndë në Lushnjë: Ja pse shpërtheu fabrika

“Nuk ndërtohet poshtë shtyllave të tensionit”/

Temë e emisionit Review këtë të shtunë ishte shpërthimi që ndodhi në një fabrikë në Lushnjë, ku humbën jetën dy persona si dhe u plagosën 7 të tjerë.

Fillimisht u raportua se shpërthimi u shkaktua si pasojë e kontaktit që vinçi pati me një tel të tensionit të lartë që ndodhej pranë fabrikës ku po ndërtoheshin kapanonet.

Por dyshimet janë se kemi të bëjmë me një shpërthim të bombolave të oksigjenit me të cilat po saldohej.

Bombolat dyshohet se ishin të varura në vinç dhe nxehtësia e saldimit ka bërë që ato të shpërthenin dhe të shkaktonin tragjedinë.

I ftuar në studio, eksperti i energjisë Azmir Duleviç tha se është e papranueshme që të jepet leja për ndërtimin e një fabrikë poshtë një linjë të tensionit të lartë.

Duleviç theksoi se shpërthimi mund të jetë shkaktuar nga shkëndija që mund të ketë shkaktuar fusha elektromagnetike e tensionit të lartë, që ka çuar më pas në shpërthimin e bombolave të oksigjenit.

“Shtyllat aty kanë qenë, linjat e energjisë aty kanë qenë. Nuk jepet leja për të ndërtuar poshtë rrjetit të tensionit të mesëm 35kë dhe aq më shumë poshtë rrjetit të tensionit të lartë 120 kë. Ke si e kontrollon ku ndërtojnë njerëzit, nuk i jepet leja e energjisë elektrike nëse nuk respekton distancën. Mund ta ndërtoj godinën por t’i nuk i jep energji elektrike. Ke raste në Tiranë, shtylla të tensionit të mesëm në oborr në mes të Tiranës. Njëri dhe e ka betonizuar. E di ku është problemi? Kam folur dhe me punonjës të OSSH-së. Është efekti i fushës elektromagnetike, edhe pa e prekur telin në një rreze 60-110 cm, ose 1.1m ti je nën veprimin e fushës magnetike.

Duhen parë kushtet e bobulës së oksigjenit, pasi mund të jetë bërë shkak fusha elektromagnetike për të lindur një shkëndijë që ka ndodhur shpërthimi më pas”, tha ai.