BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

Stuhia Philip ‘bën kërdinë’ në këtë vend, shkakton shira të rrëmbyeshëm dhe paralizon rrugët

Stuhia Philip ‘bën kërdinë’ në këtë

Guadalupa, një rajon në Francë është prekur që nga nata e së hënës nga stuhia tropikale Philippe, e cila po shkakton shira të rrëmbyeshëm në arkipelagun francez të Antileve, njoftoi Météo-France, i cili shpalli nivelin maksimal të alarmit për fenomenet ekstreme të motit.

Provinca e Guadalupe, e cila ka ngritur një ekip të menaxhimit të krizave, njoftoi më herët dje se shkollat ??do të mbeten të mbyllura sot. Shërbimi meteorologjik francez e vendosi atë në një nivel alarmi “të kuq”, më i larti.

Stuhia, e cila pritej të kalonte shumë pranë bregdetit të hënën në mbrëmje dhe mëngjesin e sotëm, solli shira shumë të dendur dhe përmbytje, për momentin lokale, duke paralizuar rrugët që nga dje rreth orës 19:00 (me orën lokale).

Shirat e rrëmbyeshëm po përhapen “në të gjithë arkipelagun” dhe 200 deri në 300 milimetra shi priten brenda 24 orëve, tha shërbimi meteorologjik francez në paralajmërimin e fundit të motit emergjent. Reshjet shoqërohen me erëra me shpejtësi prej 40 deri në 50 kilometra në orë, ndërsa mund të arrijnë deri në 70 kilometra në orë, shtoi ai.

Shirat, të shoqëruara gjithashtu me rrufe dhe bubullima, kanë shkaktuar tashmë shembje dhe rënie të pemëve dhe mbyllje të rrugëve, sipas agjencisë së menaxhimit të rrugëve të arkipelagut.

Videot e ngarkuara në faqet e rrjeteve sociale tregojnë disa lokacione në Guadelupe të përmbytura, imazhe që të kujtojnë uraganin Fiona, i cili vrau një person në Guadeloupe përpara se të godiste Puerto Riko dhe Kanada në shtator 2022.