BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Bota

Eksperti gjerman tregon se çfarë ka ndodhur në të vërtet me tubacionet me gaz që furnizojnë Evropën: Sabotim i mundshëm me dron

Eksperti gjerman tregon se çfarë ka ndodhur në të

Rrjedhjet në gazsjellësin Nord Stream kanë ndezur përplasje të forta mes Rusisë dhe Perëndimit. Hetimet vazhdojnë, por ajo që tani duket e sigurt është se nuk mund të flasim për aksidente dhe hipoteza është ajo e sabotimit. Një sulm që, siç shpjegon Göran Swistek, ish-komandant i Marinës Gjermane dhe ekspert i sigurisë detare në Institutin Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare dhe të Sigurisë, mund të ketë qenë jo vetëm kompleks, por edhe shumë teknologjik. “Së pari, në vendin ku kanë ndodhur aksidentet, tubacioni është në një thellësi rreth 70 metra. Tubacioni është projektuar për t’i bërë ballë llojeve të ndryshme të nëntokës (shkëmbinj, gurë, rërë, baltë, etj.) si dhe ndikimet e shkaktuara nga fenomene natyrore. Meqenëse sizmografët e afërt zbuluan dridhje, ka shumë të ngjarë që të ketë ndodhur një shpërthim. Duke parë tani shkallën e dëmtimit dhe sasinë e gazit që del në sipërfaqe, mund të supozojmë gjithashtu se shkatërrimi është i gjerë. Kjo çon në përfundimin se për këtë sabotim mund të jetë përdorur një sasi e mjaftueshme eksplozivi në të tre rrjedhjet. Vetëkuptohet se kjo sasi eksplozivi nuk gjendet në tregun e lirë. E vetmja zonë ku mund të operojnë nëndetëset në Detin Baltik fillon rreth zonës ku ndodhën aksidentet e gazsjellësit dhe shtrihet deri në veri deri në Estoni. Këtu kemi thellësi uji deri në 200 ose 300 metra. Balltiku i mbetur shpesh ka një thellësi prej rreth 20-40 metra. Nëndetëset nuk mund të fshihen atje. Kjo do të thotë gjithashtu se nëndetëset janë të gjurmueshme para dhe pas hyrjes në zonën nga Bornholm në Estoni. Kjo na bën të mendojmë për mjete të tjera, të tilla si automjetet nënujore pa pilot (UUV) ose dronët. Ato mund të përdoren gjithashtu për të transportuar dhe montuar ngarkesa shpërthyese”, tha ai.