BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Çfarë ndodhi? Studentët e mjekësisë përfundojnë në spital nga një sëmundje e rrallë, një në koma. Zbardhen detajet

Çfarë ndodhi? Studentët e mjekësisë

Një shpërthim i papritur i encefalitit akut nekrotizues (ANE) është raportuar nga një kolegj mjekësor në Kanpur. Mbi 30 studentë të mjekësisë janë me temperaturë të lartë. Sëmundja e rrallë ka prekur studentët e kolegjit mjekësor GSVM. Midis tyre, shtatë kishin rezultuar pozitivë për infeksionin.

Sipas zëdhënësit të kolegjit mjekësor, Dr. Ganesh Shankar, përhapja e sëmundjes në kampus mund të ketë qenë për shkak të derrave dhe kushteve johigjienike që ata shkaktuan.

Sipas burimeve zyrtare, rasti i parë është raportuar në fillim të kësaj jave kur një studente e vitit të tretë nga Barabanki ka shkuar në spital me temperaturë të lartë dhe dhimbje të forta koke. Studentja u konfirmua se vuante nga sëmundja të martën.

Mësohet se ajo ka rënë në gjendje kome. Zëvendësdrejtoresha e kolegjit Dr Richa Giri informoi se testet mjekësore të vajzës treguan se ajo ishte e infektuar me ANE që ishte përhapur në trurin e saj.

Sipas një mjeku, pesë studentë të mjekësisë të infektuar me ANE janë shtruar në spital të izoluar dhe dy prej tyre janë në ventilator. Pas ekzaminimit të studentëve në konviktin e djemve dhe vajzave, mjekët gjetën gjashtë studentë të tjerë që shfaqnin simptoma të ngjashme. Prej tyre, tre ishin në vitin e tretë dhe një në vitin e fundit. Pesë prej studentëve janë dërguar me urgjencë në spital.

Shpërthimi i papritur i sëmundjes ka pushtuar kolegjin nga frika. Rreth 20 derra janë gjetur të ngordhur rreth kampusit brenda vetëm katër ditëve, thanë burimet. Të gjithë ata janë varrosur në kampus.

Sipas Dr Alok Varma, një neurolog që shërben në kolegj, ANE është një sëmundje e rrallë. Skanimi MRI i studentëve tregoi mpiksje gjaku dhe ënjtje në tru. Ekzaminimi mjekësor gjeti edhe disa viruse të panjohura në trupin e tyre.

Duke pasur parasysh seriozitetin e gjendjes, administrata e kolegjit ka anuluar provimet pasi studentët janë të papërshtatshëm fizikisht dhe emocionalisht për provimet.

ANE është një sëmundje e karakterizuar nga infeksione të frymëmarrjes ose gastrointestinale dhe temperaturë të lartë. Simptomat e infeksionit viral pasohen nga kriza, shqetësime të vetëdijes që mund të përparojnë me shpejtësi në koma, probleme me mëlçinë dhe komplikime të tjera neurologjike. Sëmundja shkaktohet si nga faktorë mjedisorë ashtu edhe nga faktorë gjenetikë.

Më të lexuarat