BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Kërcënimi rus, gjykata suedeze merr vendimin drastik për ish-zyrtarin iranian, akuzohet për...

Kërcënimi rus, gjykata suedeze merr vendimin drastik për

Një ish-oficer i inteligjencës suedeze është dënuar me burgim të përjetshëm, për spiunazh nga një gjykatë në Stokholm.

Bashkë më ish-oficerin është dënuar dhe vëllai i tij më i vogël, pasi janë shpallur fajtorë për spiunim për shërbimin e inteligjencës ushtarake të Rusisë për më shumë se 10 vjet.

Peyman Kia, 42 vjeç, shërbeu në shërbimin suedez të sigurisë dhe kundërzbulimit dhe në agjencitë e inteligjencës së forcave të armatosura, duke përfshirë agjencinë e inteligjencës së huaj (Must) dhe KSI, një njësi top-sekret që merret me spiunët suedezë jashtë vendit.

Kia u shpall fajtor për spiunazh të rëndë dhe trajtim të paautorizuar të dokumenteve të klasifikuara. Gjykata ka deklaruar se Kia kishte abuzuar me besimin e dhënë ndaj tij për të ndihmuar Rusinë, vendi që përbën “kërcënimin më të madh për Suedinë”.

Vëllai i tij Payam Kia, 35 vjeç, u dënua po ashtu për spiunazh për planifikimin e krimit dhe menaxhimin e kontakteve me agjencinë e inteligjencës ushtarake të Rusisë GRU, duke kaluar 45 nga 90 dokumentet që Pejman u gjet se kishte mbledhur.

Më tej ka thënë se ata i kanë dhënë Rusisë informacione që dëmtojnë sigurinë e Suedisë.

Vëllezërit me origjinë iraniane, të cilët të dy kanë nënshtetësi suedeze, i kanë mohuar akuzat dhe pritet të apelojnë kundër tyre. Ata u arrestuan në vitin 2021.

Pjesa më e madhe e provave, seanca gjyqësore dhe vendimi i plotë nuk u bënë publike për arsye të sigurisë kombëtare.