BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Moti ekstrem në këtë vend, sinoptikanët japin lajmin e mirë, ja kur pritet të rriten temperaturat

Moti ekstrem në këtë vend, sinoptikanët japin lajmin e

Mijëra njujorkezë po heqin borën nga shtëpitë dhe bizneset e tyre pas stuhisë vdekjeprurëse të Krishtlindjeve .

“ Po bie ende borë. Por kjo nuk është asgjë në krahasim me atë që ka ndodhur në ditët e fundit ”, thotë meteorologu Bob Oravets.

Shteti perëndimor i Nju Jorkut ishte ndër zonat më të goditura nga “Pushtimi i Arktikut” që përfshiu pjesën më të madhe të territorit të SHBA.

“ Këto janë ndoshta bora e fundit ”, thotë Oravets, i cili siguron se temperatura do të rritet gradualisht: “ Nga të enjten do të rritet deri në 8°C dhe të shtunën do të arrijë në 12°C ”. Ishte ende shumë ftohtë sot në shumë pjesë të Nju Jorkut, me merkurin -2°C.

Në të gjithë vendin, të paktën 62 persona kanë humbur jetën në incidente të lidhura me valën e rëndë të motit të rëndë në ditët e fundit, sipas rrjetit NBC News.

Buffalo, qyteti i dytë më i madh në shtetin e Nju Jorkut, ishte në sy të stuhisë. Guvernatori Kathy Hokul foli për motin e keq “epik”, të paprecedentë në dekada.

Sipas New York Times, më shumë se 30 vdekje për shkak të motit të rëndë janë raportuar në qarqet Erie dhe Niagara. Disa viktima mbetën të bllokuar në makinat e tyre për orë të tëra, të tjera pësuan sulme në zemër duke u përpjekur të hidhnin borën. Erie County ka paralajmëruar banorët se rraskapitja nga bora me lopata mund të shkaktojë lëndime të shpinës apo edhe atak në zemër.

Ekuipazhet po punojnë me zjarr për të rivendosur energjinë në zonat ku ka pasur ndërprerje. Vlerësohet se rreth 122,000 familjembeten pa energji në të gjithë vendin (nga 1.8 milionë të shtunën), sipas uebsajtit të specializuar PowerOutage.us. Mbi 72% e tyre ndodhen në Oregon dhe Kaliforni.

Ndërprerje të ujit u raportuan në Atlanta dhe Jackson, Misisipi, për shkak të tubave të thyer.