BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

Sateliti spiun i Koresë së Veriut “nis punën”, habiten ekspertët, ja çfarë tregon manovra e fundit e Kim Jong-Un

Sateliti spiun i Koresë së Veriut “nis punën”,

Sateliti i parë spiun i Koresë së Veriut është “i gjallë”, thanë ekspertët e hapësirës pasi zbuluan ndryshime në orbitën e tij që sugjerojnë se Pheniani po kontrollon me sukses anijen, aftësitë e së cilës mbeten të panjohura.Pas dy dështimeve, Koreja e Veriut lëshoi ??me sukses satelitin Malligyong-1 në orbitë në nëntor. Mediat pretendojnë se ai ka fotografuar me sukses zona të ndjeshme ushtarake dhe politike në Korenë e Jugut, SHBA dhe disa vende të tjera, por asnjë imazh nuk është publikuar. Amatorët e pavarur të radios nuk zbuluan asnjë sinjal nga sateliti.

"Ne jemi të sigurt se sateliti është i gjallë," shkroi Marco Langbroek , një ekspert satelitor nga Universiteti i Teknologjisë Delft në Holandë, në blogun e tij të martën. Nga 19 deri më 24 shkurt, sateliti kreu disa manovra për të ngritur perigjeun e tij, pika më e ulët e orbitës së tij, nga 488 në 497 kilometra, tha Langbroek, duke cituar të dhëna nga Qendra e Përbashkët e Operacioneve Hapësinore të SHBA. “Kjo manovër dëshmon se Malligyong-1 nuk ka vdekur dhe se Koreja e Veriut është në kontroll të satelitit, gjë që më parë mendohej se nuk ishte rasti”, tha ai. Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut tha se vlerësimi i saj ishte se sateliti ishte në orbitë, por shtoi se nuk do të komentonte më tej për analizat individuale. Të hënën, Ministri i Mbrojtjes Shin Won-sik tha se sateliti nuk tregoi shenja të kryerjes së detyrave të tjera ose pjesëmarrjes në zbulim.

Manovra e ngritjes së orbitës ishte një surprizë, sepse prania e një sistemi shtytës në bord ishte e papritur dhe satelitët e mëparshëm të Koresë së Veriut nuk kishin manovruar kurrë, tha ai. Kjo do të thotë se, Koreja e Veriut mund të zgjasë jetën e satelitit.