BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x
BREAKING NEWS

'Plas' në veri të Kosovës, raportohet për të shtëna me armë, dalin me shpejtësi detajet e minutave të fundit

'Plas' në veri të Kosovës, raportohet për të
x

Ekonomia

Edhe Shqipëria e përfshirë, BE zbulon skemën profesioniste të mashtrimit gjigant, zbardhen me shpejtësi detajet e bujshme

Edhe Shqipëria e përfshirë, BE zbulon skemën profesioniste

Bashkimi Europian njoftoi të martën zbulimin e një mashtrimi të sofistikuar tatimor prej 2.2 miliardë eurosh që shkaktoi bastisje në 14 vende, përfshirë Francën, Gjermaninë, Greqinë dhe Spanjën.

Më shumë se 600 njerëz morën pjesë në skemë, “që besohet se është mashtrimi më i madh i TVSH-së i hetuar ndonjëherë në BE”, sipas Zyrës së Prokurorit Publik Evropian (EPPO).

Prokurorët zbuluan një rrjet “veprimtarish kriminale” që vepronin në pothuajse të 27 vendet anëtare të BE-së dhe më gjerë në Shqipëri, Britani, Kinë, Mauritius, Serbi, Singapor, Zvicër, Turqi, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Shtetet e Bashkuara.

Hetimi filloi 18 muaj më parë, kur Prokurori Publik u thirr për të ndihmuar autoritetet në Portugali, të shikonin atë që fillimisht dukej një skenë e vogël mashtrimi, por që nuk rezultoi e tillë.

Kjo përfshinte një kompani të vendosur në qytetin mesjetar portugez të Coimbra-s, duke shitur telefona celularë dhe pajisje të tjera elektronike, e cila dyshohej se kishte shmangur pagesën e tatimit mbi vlerën e shtuar (TVSH).

“Disa grupe të krimit të organizuar shumë të aftë, u përfshinë, secila prej të cilave ka role specifike në skemën e përgjithshme,” tha EPPO.

Më të lexuarat