BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Lifestyle

A lejohet që nëna dhe foshnja të flenë në të njëjtin shtrat? Ja si përgjigjen ekspertët

A lejohet që nëna dhe foshnja të flenë në të

Shumë prindër dhe veçanërisht nëna kanë frikë ta lënë fëmijën e tyre të flejë vetëm në një dhomë tjetër, ndaj e marrin me vete, qoftë në dhomë apo edhe në shtrat.

Është folur shumë për këtë zakon, i cili ka përçarë komunitetin shkencor. Ka nga ata që argumentojnë se ky zakon rrit rrezikun e mbytjes së foshnjave, por edhe mundësinë e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave. Përkundrazi, disa këmbëngulin se praktika në fjalë lehtëson ushqyerjen me gji dhe promovon integrimin e vlerave kulturore dhe familjare. Kjo ndarje i ngatërron më tej prindërit, të cilët përballen me një shumë informacion dhe nuk dinë çfarë të bëjnë.

Hulumtuesit dhe ekspertët e Université du Québec à Trois-Rivières në fëmijërinë e hershme dhe gjumin e fëmijëve dhe adoleshentëve, Gabrielle Fréchette-Boilard dhe Evelyne Touchette eksplorojnë gjetjet shkencore dhe paraqesin të mirat dhe të këqijat e të dyja anëve.

Një studim i fundit kanadez raportoi se rreth 1/3 e nënave flenë në të njëjtin vend me foshnjën, ndërsa 40% thonë se nuk kanë fjetur kurrë bashkë me foshnjën. Një studim në Quebec në fund të viteve 1990 zbuloi se 1/3 e nënave flinin me foshnjën në të njëjtën dhomë. “Për 6 muajt e parë, praktika më e sigurt është që foshnja të flejë në shpinë, në krevat fëmijësh, në të njëjtën dhomë me prindërit”, thotë Shoqata Kanadeze e Pediatrisë.

Fjetja me foshnjën promovon ushqyerjen me gji dhe komunikimin

Fjetja me foshnjën lehtëson ushqyerjen me gji gjatë natës, sipas studimeve të shumta shkencore. Megjithatë, është e vështirë të përcaktohet nëse është ushqyerja me gji që favorizon këtë praktikë apo anasjelltas. Sidoqoftë, ushqyerja me gji është arsyeja kryesore pse nënat zgjedhin të flenë me fëmijën e tyre në shtrat. Megjithatë, nuk janë vërejtur dallime ndërmjet gjumit në të njëjtën dhomë dhe gjumit në të njëjtin shtrat në lidhje me ushqyerjen me gji, që do të thotë se gjumi në të njëjtën dhomë është po aq i favorshëm për ushqyerjen me gji dhe gjumi në të njëjtin shtrat nuk është i nevojshëm.

E njëjta gjë vlen edhe për plotësimin e nevojave të fëmijës. Sipas një studimi shkencor, kontakti fizik dhe afërsia e të qenurit në të njëjtën dhomë nxit sinkronizimin e ritmit cirkadian të fëmijës me atë të prindit. Kjo e ndihmon fëmijën të flejë më mirë dhe prindërit të monitorojnë më nga afër sinjalet e foshnjës, duke rezultuar në përgjigje të menjëhershme dhe të lehtë ndaj nevojave të foshnjës.

Gjumi i përbashkët redukton stresin

Një studim i bazuar në përgjigjet e prindërve mbi këtë temë zbuloi se fëmijët që kishin përjetuar një nga dy modelet e gjumit të përbashkët kishin nivele më të ulëta ankthi në parashkollor, krahasuar me ata që kishin fjetur bashkë me prindërit e tyre për më pak se gjashtë muaj. Një studim tjetër tregoi se fëmijët që flinin me një prind kishin një përgjigje më të ulët ndaj stresit në moshën 12 muajshe krahasuar me ata që flinin vetëm. Megjithatë, duke krahasuar një gjendje me stres të lartë me një gjendje tjetër me stres të moderuar, diferenca midis dy grupeve ishte më e vogël.

Fjetja bashkë rezulton në gjumë më të shqetësuar

Foshnjat që flenë me prindërit zgjohen më shpesh sesa ata që flenë vetëm. E njëjta gjë vlen, natyrisht, për prindërit. Një studim që vlerësoi gjumin në 6, 12 dhe 18 muajsh tregoi se fëmijët që flinin me prindërit në një krevat të përbashkët zgjoheshin më shumë gjatë natës. Nënat që flenë ndaras me foshnjat e tyre raportojnë se foshnjat bien në gjumë më lehtë dhe më shpejt, por zgjohen më shpesh. Një studim tjetër zbulon se bashkë-fjetja afatgjatë – për dy vitet e para të jetës së një fëmije – shoqërohet me kohëzgjatje më të shkurtër të gjumit gjatë natës, një nevojë më të madhe për gjumë gjatë ditës dhe një shkallë më të lartë të shqetësimeve të gjumit.

A lidhet gjumi në një krevat të përbashkët me lidhje më të fortë të fëmijës?

Kjo çështje është sërish e diskutueshme. Disa studime raportojnë një lidhje më të fortë të lidhjes së foshnjave që flenë së bashku në një vend të përbashkët me prindërit e tyre sesa ata që flenë vetëm. Gjetje të tjera shkencore argumentojnë se nuk gjendet asnjë korrelacion, pozitiv apo negativ. Si përfundim, e rëndësishme në çdo zgjedhje që bëjnë prindërit është të jenë të informuar siç duhet dhe plotësisht, duke peshuar të mirat dhe të këqijat e secilit opsion.