BREAKING NEWS

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me Italinë, Rama ka telefonuar drejtorin e RAI 3”/ Prestigjiozja italiane zbardh prapaskenat e bujshme: Si u tërbua kryeministri shqiptar gjatë bisedës në telefon

“Pas publikimit të reportazhit për marrëveshjen me
x
BREAKING NEWS

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan miraton ligjin e “hekurt” që do të shkaktojë “tërmet” në Shqipëri, si do të “gjunjëzohen” nga drejtësia të gjithë personat “non-grata” dhe politikanët e zyrtarët e përfshirë në afera korruptive, fute...

Komisioni për Çështjet e Jashtme të Senatit amerikan
x
BREAKING NEWS

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK të çrrënjosë korrupsionin në Shqipëri, ambasadori i BE takon krerët e drejtësisë dhe merr në mbrojtje Altin Dumanin pas sulmeve të Ilir Metës e Sali Berishës

Brukseli mbështet reformën në drejtësi dhe inkurajon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me Moskën pyetet për afro katër orë në SPAK, a e ka fundosur Ralf Gjoni para prokurorëve çiftin më të akuzuar për korrupsion, ja akuzat dhe sulmet fizike ndaj tij nga ish-LSI

“Ura lidhëse” e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit me
x
BREAKING NEWS

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe Metës ndaj Altin Dumanit, ish-presidenti po bën përpëlitjet e tij të fundit, ka nevojë urgjente për një konsultë me një psikiatër

Bardhyl Reso: Ja çfarë fshihet pas sulmeve të Berishës dhe
x
BREAKING NEWS

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si media ekstreme e majtë italiane u kthye në zëdhënëse të akuzave të Sali Berishës dhe Gazment Bardhit

Ja kush fshihet pas sulmeve të “RAI 3” ndaj Olsi Ramës, si
x
BREAKING NEWS

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x

Politike

Ja kleçka e anëtarësimeve në PS, “Rilindja” u shpërndan teserat e rinovuara “veteranëve” socialistë, zbardhen prapaskenat nga fushata

Ja kleçka e anëtarësimeve në PS, “Rilindja” u

Fushata e nisur e anëtarësimeve në Partinë Socialiste duket se është një shou dhe propagandë. Pak ditë më parë është zhvilluar me dyer të mbyllura Asambleja e PS, kryefjalë e së cilës ka qenë organizimi i partisë dhe anëtarësimet e reja. Vetë kryetari i Partisë Socialiste, njëkohësisht kryeministri Edi Rama dhe drejtuesit e qarqeve ishin fizikisht në seli, ndërsa anëtarët e saj i ndoqën punimet online. Urdhri i Ramës ishte të punojnë sikur zgjedhjet parlamentare të jenë afër, ndërkohë që kërkoi inventar edhe për problemet e qytetarëve.

Si fillim kryesocialisti ka shprehur pakënaqësi dhe ka kërkuar nisjen e një procesi për vlerësimin e anëtarësisë socialiste sa janë aktiv e jo aktiv, e për të vijuar më tej me anëtarësime të reja në çdo organizatë të PS. Dhe mes duket kjo porosi e Ramës është vënë në zbatim, ku në çdo qark, qytet dhe njësi vendore ka nisur fushata e anëtarësimeve. Punëtori më i zellshëm që po reklamon çdo ditë punën e tij për t’i rënë sy kryetarit Rama, është drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj. Ky i fundit prej kohës kur Rama u dha ultimatum ka nisur takimet në njësitë e Tiranës dhe po ndan tesera partie. Madje kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, njëherazi drejtuesi politik për Tiranën, në një takim që mbajti në kryeqytet, nga ku nuk i fshehu aspak aspiratat e socialistëve për një mandat të 4 qeverisës, zbuloi se objektivi i socialistëve është të arrijnë 400 anëtarësime të reja në PS. Por gazeta “SOT” ka mësuara se “lepuri fle diku tjerë” dhe është zbuluar kleçka e anëtarësimeve në PS. Mësohet se “Rilindja” po u shpërndan teserat e rinovuara “veteranëve” socialistë dhe se nuk kemi të bëjmë me një bum anëtarësimesh të reja, pasi e gjitha është mashtrim.

Spiropali jep detaje

Nga ana tjetër, sa i takon fushtës së anëtarësimeve ka folur dje edhe drejtuesja politike e PS në Shkodër Elisa Spiropali, njëkohësisht ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin. Kjo e fundit ka zbuluar pas një mbledhje me Asamblenë e PS Shkodër se në këtë qark ka bum anëtarësimesh. Ndër të tjera ajo deklaroi se në Shqipëri nuk ka asnjë diskutim për zgjedhje të parakohshme. Në mbledhjen e Asamblesë të PS Shkodër e zhvilluar në mjediset e Kinema Millenium e sapo rikonstruktuar, i pranishëm ishte edhe Kryetari i Bashkisë Benet Beci, deputetët Edona Bilali dhe Frrok Gjini, Prefektja e Qarkut Shkodër Majlinda Angoni dhe drejtues e përfaqësues të strukturave socialiste. “Një nga porositë e Kryeministrit është që të shtohen radhët e PS jo me anëtarësi fiktive dhe të jemi gati sikur zgjedhjet të mbahen brenda muajit mars, është e gatshme që PS Shkodër t’i plotësojë këto dy porosi?

Ne jemi në proces ripërtëritje, riorganizimi por padyshim që PS është sot më e shëndetshme, më e vendosur, ka një vizion të qartë, ka arritur një fitore në zgjedhjet e 2023 që është e paimagjinueshme, sigurisht edhe me mbështetjen e shoqërisë së gjerë që jo domosdoshmërisht është pjesë e PS dhe ne këtë proces do ta vijojmë. Mund t’ju jap vetëm një shifër domethënëse, procesi i PS nuk është mbyllur në gjithë Shqipërinë por Shkodra figuron sot bashkia e dytë në gjithë Republikën sa i përket anëtarësimeve të reja dhe ne po shpresojmë që të dalim të parët”, deklaroi Spiropali. Pra duket qartë se pas direktivave të kryesocialistit Edi Rama në dy asambletë e mbajtura gjatë këtij muaji, drejtuesit politikë të qarqeve kanë nisur fushatën në terren për anëtarësime të reja në parti.

 

Më të lexuarat