BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Politike

“Ndizet drita jeshile”, 27 vendet e BE-së bëjnë lëvizjen e rëndësishme për Shqipërinë

“Ndizet drita jeshile”, 27 vendet e BE-së bëjnë

27 vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë miratuar letrën drejtuar autoriteteve shqiptare për rezultatin e shqyrtimit të grupkapitujve të parë lidhur me procesin e anëtarësimit në BE.

Lajmi është konfirmuar për Agjencinë Telegrafike Shqiptare nga zyrtarë të Bashkimit Evropian.
Në përgjigje të interesimit nëse Greqia i është bashkuar letrës së 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që do ta ftojnë Shqipërinë të hapë kapitujt e parë të bisedimeve për anëtarësimin në Bashkimin Evropian, një zyrtar i BE-së konfirmoi se “letra drejtuar autoriteteve shqiptare për rezultatin e shqyrtimit të grupkapitujve të parë është miratuar”.

“Mund të konfirmoj se letra drejtuar autoriteteve shqiptare për rezultatin e shqyrtimit të grupkapitujve të parë është miratuar”, thuhet në përgjigjen e zyrtarit të BE-së.

Përpara disa ditësh Shqipëria përmbylli procesin e shqyrtimit të përputhshmërisë, i njohur si “screening”.
Lajmin e dha ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, i cili theksoi se ky proces zgjati për 14 muaj, me 777 prezantime, me përfshirjen e mbi 1500 ekspertëve shqiptarë dhe 1000 ekspertëve të Komisionit Evropian. Që prej vitit 2022, u mbajtën 300 takime shpjeguese dhe dypalëshe për shqyrtimin e acquis.

Hapi i radhës, ka deklaruar kryediplomati Hasani, është hapja e grupkapitullit të parë për çështjet themelore.

Propozimi i Komisionit Europian për nisjen e bisedimeve për grupkapitujt e parë pritet të diskutohet në mbledhjen e muajit dhjetor të Këshillit Evropian, ku çdo vendim duhet të merret me miratimin e të gjitha vendeve anëtare. 

Më të lexuarat