BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Skandali i ‘Mcgonigal’/ Analisti zbardh prapaskenat dhe zbulon detaje të forta: Çdo takim ka qenë informal dhe në rastin më të keq i korruptuar

Skandali i ‘Mcgonigal’/ Analisti zbardh prapaskenat dhe zbulon

Analisti Neritan Sejamini deklaroi në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” se sipas prokurorëve amerikanë të gjitha ardhjet e ish-zyrtarit, Charles Mcgonigal në Shqipëri kanë private, të paautorizuara dhe të pa financuara nga FBI.

Sejamini duke sjellë në vëmendje akuzat e amerikanëve tha se çdo takim që Mcgonigal ka zhvilluar është në kundërshtim ne ligjet e SHBA-ve.

Të gjitha udhëtimet e tij kanë qenë private, as të autorizuara nga FBI as të raportuara as të financuara nga FBI. Të paktën kur ka qenë zyrtar. Ai kudo, gjithçka që ka bërë në Shqipëri nuk ka qenë në kapacitet zyrtar. Dëgjoj që thonë kanë folur për marrëdhëniet FBI-Shqipëri. Dëgjova, që thanë folëm për marrëdhëniet strategjike. Sipas prokurorëve ai s’ka qenë si zyrtar, por ka shkelur ligjet dhe prandaj po akuzohet. Një punonjësi të FBI nuk i lejohet të thotë që punon për FBI poshtë e lart. Ai akuzohet se ka treguar që punon për FBI-së.

Sipas prokurorëve amerikanë kur ka takuar Ballën ai ka shkelur ligjet e Amerikës. Mund ta kenë gënjyer Ballën.

Pse nuk ka takuar SHIK-un por ka takuar Safet Gjicin. Sipas amerikanëve, një drejtori i tillë nuk takon Ballën, nuk ka çfarë të flasë me të dhe si ka mundësi që të takim nuk ka qenë ambasadorja Kim. Në ambasadë ka një përfaqësues që merret me koordinimin e çështjeve të drejtësisë. Çfarë kontributi ka dhënë Mcgonigal që është shpallur qytetar nderi i Tropojës.

Është shkelur çdo lloj ligji i qeverisë amerikane për këtë takim. Nuk duhet të ketë dyshime se të takoje këtë njeri ishte normale. Çdo takim ka qenë informal dhe në rastin më të keq i korruptuar. Në çdo rast MCcgonigal nuk ka përfaqësuar qeverinë amerikane. Qeveria amerikane ndaj po e merr të pandehur se ka mashtruar në emër të saj.