BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Politike

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto, ish prokurori zbardh detaje të forta: Indicie të rëndësishme...

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto,

Kjo që shihni në padinë e paraqitur nga gazetari Doçi në SPAK emërtohet prova 1 Përfaqësuesi i hotelit me 5 yje në Vjenë “Starlight”, konfirmon akomodimin në vitin 2013 të Ministrit të atëhershëm të Ekonomisë Arben Ahmetaj. Pagesa është bërë përmes kartës së kreditit të shtetasit Klodian Zoto, pra, biznesmenit të inceneratorëve. Deri këtu, mund të duket një dhuratë normale edhe pse përfitues është një anëtar i kabinetit qeveritar.

Por, çfarë ndodh më tej. Në vitin 2014, Ministrisë së Mjedisit, së bashku me Ministrinë e Ekonomisë, Tregtisë e Sipërmarrjes me titullar Arben Ahmetajn i ngarkohet ndjekja e procedurave për dhënien me konçesion të Inceneratorit të Elbasanit. Kompania që kishte paraqitur ofertën e pakërkuar ishte “Albtek Energy” me përfaqësues Klodian Zoton. I njëjti person që një vit më parë kishte paguar për akomodimin e ministrit Ahmetaj në Vjenë në hotel me 5 yje. Në këtë moment, ministri, minimalisht gjendej përballë konfliktit të interesit dhe nuk mund të ishte pjesë e procesit.

Por, çfarë ndodh më tej…Në 14 Nëntor 2014, përmes shkresës me numër protokolli 7975/1, ministri Ahmetaj shprehet parimisht dakord për përcaktimin e Minisitrsë së Mjedisit si autoritet kontraktor për koncesionin e Elbasanit sipas formulës së Partneritetit Publik-Privat. Pra, Ahmetaj i hapi rrugën të gjithë procesit vijues. Tashmë, nuk jemi para konfliktit të interesit, por përballë përgjegjësive penale.

Ministri po merrte përfitime të paligjshme, të padeklaruara edhe tek Inspektoriati i Deklarimit të Pasurive, kundrejt dhënies së koncesionit të inceneratorit të Elbasanit. Nuk dihet nëse këto para të shpenzuara nga Zoto janë bërë në formë shtrëngimi nga ana e Ahmetajt, apo ka qënë rryshfet për të korruptuar ish Ministrin e Financave.

“Nga njëra anë Ahmetaj jep para publike dhe angazhohet ne konçesione për llogari te Klodian Zotos, nga ana tjetër Zoto i kthen reston Ahmetajt duke i mbuluar shpenzimet” u shpreh gazetari, Adriatik Doçi.

Më të lexuarat