BREAKING NEWS

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që
x
BREAKING NEWS

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën, ja si koalicioni i “non gratave” po shkon në zgjedhjet e 14 majit me ngjyrat e flamurit rus

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën,
x
BREAKING NEWS

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e Madhe në Nju Jork kërkon konfiskimin e pronave dhe zbulon fakte të reja tronditëse për Agron Nezën

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e
x
BREAKING NEWS

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën, kërkohet bllokim vizash për “listën e zezë” të Amerikës

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe gjendja ekonomike shkaktojnë debate të forta në Kuvend, opozita akuza qeverisë për mungesë transparence dhe shpopullimin e vendit

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i bashkisë së Bulqizës

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i
x
BREAKING NEWS

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po punojmë për...

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po
x
BREAKING NEWS

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha vijon garën për zgjedhjet e 14 majit, Celibashi kërcënon me sanksione ata që abuzojnë me simbolet e PD

Kolegji Zgjedhor rrëzon padinë e Alibeajt, koalicioni Meta-Berisha
x

Politike

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto, ish prokurori zbardh detaje të forta: Indicie të rëndësishme...

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto,

Kjo që shihni në padinë e paraqitur nga gazetari Doçi në SPAK emërtohet prova 1 Përfaqësuesi i hotelit me 5 yje në Vjenë “Starlight”, konfirmon akomodimin në vitin 2013 të Ministrit të atëhershëm të Ekonomisë Arben Ahmetaj. Pagesa është bërë përmes kartës së kreditit të shtetasit Klodian Zoto, pra, biznesmenit të inceneratorëve. Deri këtu, mund të duket një dhuratë normale edhe pse përfitues është një anëtar i kabinetit qeveritar.

Por, çfarë ndodh më tej. Në vitin 2014, Ministrisë së Mjedisit, së bashku me Ministrinë e Ekonomisë, Tregtisë e Sipërmarrjes me titullar Arben Ahmetajn i ngarkohet ndjekja e procedurave për dhënien me konçesion të Inceneratorit të Elbasanit. Kompania që kishte paraqitur ofertën e pakërkuar ishte “Albtek Energy” me përfaqësues Klodian Zoton. I njëjti person që një vit më parë kishte paguar për akomodimin e ministrit Ahmetaj në Vjenë në hotel me 5 yje. Në këtë moment, ministri, minimalisht gjendej përballë konfliktit të interesit dhe nuk mund të ishte pjesë e procesit.

Por, çfarë ndodh më tej…Në 14 Nëntor 2014, përmes shkresës me numër protokolli 7975/1, ministri Ahmetaj shprehet parimisht dakord për përcaktimin e Minisitrsë së Mjedisit si autoritet kontraktor për koncesionin e Elbasanit sipas formulës së Partneritetit Publik-Privat. Pra, Ahmetaj i hapi rrugën të gjithë procesit vijues. Tashmë, nuk jemi para konfliktit të interesit, por përballë përgjegjësive penale.

Ministri po merrte përfitime të paligjshme, të padeklaruara edhe tek Inspektoriati i Deklarimit të Pasurive, kundrejt dhënies së koncesionit të inceneratorit të Elbasanit. Nuk dihet nëse këto para të shpenzuara nga Zoto janë bërë në formë shtrëngimi nga ana e Ahmetajt, apo ka qënë rryshfet për të korruptuar ish Ministrin e Financave.

“Nga njëra anë Ahmetaj jep para publike dhe angazhohet ne konçesione për llogari te Klodian Zotos, nga ana tjetër Zoto i kthen reston Ahmetajt duke i mbuluar shpenzimet” u shpreh gazetari, Adriatik Doçi.

Më të lexuarat