BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Rajoni

Bullgaria dhe Rumania anëtarësohen pjesërisht në zonën Shengen pas vetos së Austrisë, ja çfarë parashikon vendimi

Bullgaria dhe Rumania anëtarësohen pjesërisht në zonën

Bullgaria dhe Rumania u anëtarësuan këtë diel në zonën e lëvizjes së lirë Shengen, duke iu bashkuar pjesës tjetër të Evropës duke udhëtuar lirshëm nga ajri dhe deti pa kontrolle kufitare, por jo nga toka. Pranimi në zonën Shengen vjen pas një pritjeje trembëdhjetëvjeçare.

Anëtarësimi është i pjesshëm, megjithatë, pasi një veto nga Austria do të thotë se anëtarësimi i ri nuk do të zbatohet për rrugët tokësore, të cilat Vjena argumentoi se do të çonte në udhëtimin e më shumë azilkërkuesve në Evropë.

“Ky është një sukses i madh për të dy vendet dhe një moment historik për zonën Shengen – zona më e madhe e lëvizjes së lirë në botë. Së bashku, ne po ndërtojmë një Evropë më të fortë, më të bashkuar për të gjithë qytetarët tanë”, tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Zona Shengen tani do të përbëhet nga 29 anëtarë, 25 nga 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, si dhe Zvicra, Norvegjia, Islanda dhe Lihtenshtajni.

Qeveria e Rumanisë tha se rregullat e Shengenit do të zbatohen për katër porte detare dhe 17 aeroporte, duke përfshirë aeroportin më të madh Otopeni të Bukureshtit. Policia kufitare dhe oficerë të emigracionit do të vendosen për të mbështetur pasagjerët dhe do të kryhen kontrolle të rastësishme për të zbuluar personat me dokumente false. Në janar 2023, Kroacia mundi Rumaninë dhe Bullgarinë për t’u bërë anëtari i 27-të i Shengenit, pavarësisht se u bashkua me BE më vonë.

Më të lexuarat