BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Kujdes, këto shenja tregojnë se nuk ushqeheni si duhet, ekspertët dalin me këshillat e rëndësishme

Kujdes, këto shenja tregojnë se nuk ushqeheni si duhet, ekspertët

Miliona njerëz vuajnë të paktën një mungesë të lëndëve ushqyese falë mënyrës së jetesës. Mjekët thonë se simptomat mund të anashkalohen lehtësisht ose të lidhen me probleme të tjera, më të padëmshme, shëndetësore. Lodhja e vazhdueshme mund të konsiderohet lehtësisht si gjumë i dobët ose një orar i ngjeshur, por në shumë raste rezulton nga hekuri i pamjaftueshëm, transmeton KP.

Dhe nëse mishrat e dhëmbëve rrjedhin gjak shpesh, mund të jetë mungesa e vitaminës C dhe jo një problem dentar. Një dietë e dobët ushqimore madje mund të shkaktojë thonj të brishtë ose të dëmtuar.

Lodhja është një simptomë e shumë sëmundjeve të zakonshme, të përshkruara nga mjekët si një nga ankesat më të shpeshta. Është kaq e zakonshme për shkak të përhapjes së mungesës së hekurit në populate. Hekuri është një mineral thelbësor për krijimin e hemoglobinës në trup, një substancë në gjak që mbart oksigjen. Një person me mungesë hekuri mund të ndihet i lodhur sepse në trupin e tyre nuk qarkullon mjaftueshëm oksigjen përmes gjakut. Mjekët rekomandojnë ushqime të pasura me hekur si viçi, qengji, pula, spinaqi, brokoli, luleshtrydhet dhe shalqiri por edhe marrja si shtesë ditore.

Zbokthi është një gjendje ku lëkura në pjesën e sipërme të kokës së një personi bëhet e thatë dhe me luspa duke shkaktuar që ajo të shkrihet. Shkaqet e zbokthit janë të ngjashme me ato të flokëve të thatë. Nxitja e niacinës në qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës mund të parandalojë tharjen, së bashku me vitaminën b6, piridoksinën. Zinku mund t’i mbajë qelizat e lëkurës së kokës të shëndetshme, duke parandaluar formimin e zbokthit. Piridoksina gjendet tek peshku, shpendët dhe qiqrat. Zinku është i zakonshëm në mish, arra, fara dhe shumë perime. Një sërë çështjesh në sistemin e qarkullimit të gjakut mund të shkaktojnë një rrahje të parregullt të zemrës. Kalciumi është thelbësor për qarkullimin e gjakut në trup dhe ndihmon në rregullimin e sinjaleve elektrike që shkaktojnë rrahjen e zemrës. Mungesa e kalciumit mund të dëmtojë aftësinë e trupit për të pompuar gjakun, duke çuar në një rrahje të parregullt të zemrës.

Mungesa e diellit mund ta bëjë trupin tuaj të brishtë. Vitamina D, e cila përthithet përmes lëkurës nga dielli, është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave. Kjo për shkak se vitamina D është vendimtare për procesin e trupit për thithjen e kalciumit. Njerëzit që vuajnë nga kockat e dobëta shpesh do të përjetojnë dobësi dhe dhimbje në kocka dhe nyje dhe kanë më shumë gjasa të pësojnë fraktura.

Vitamina C, është e lidhur më së shumti me portokallet dhe frutat agrume, por që gjendet edhe në brokoli, speca dhe domate, është një pjesë integrale e procesit të shërimit të trupit dhe mbështet rritjen e enëve të gjakut, muskujve dhe indeve të tjera. Kur një personi i mungon vitamina C, trupi i tij ka probleme në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga toksinat si tymi i cigares. Në rastet më serioze, një person që vuan nga një mungesë e rëndë e vitaminës C mund të përjetojë humbje të dhëmbëve.

Hipokalcemia, e njohur gjithashtu si një mungesë e rëndë e kalciumit, mund të bëjë që një person të ketë një ndjesi mpirje, ndjesi shpimi në gishtat. Kjo është për shkak se kalciumi në gjak I cili është thelbësor për shëndetin e nervave. Kur një person vuan nga nivele të ulëta të kalciumit, nervat e tij periferikë mund të fillojnë të humbasin njëfarë funksioni.

Anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit mund të jetë përgjegjëse për një simptomë tjetër si duar dhe këmbë të ftohta. Mungesa e rruazave të kuqe të shëndetshme të gjakut që qarkullojnë në trup mund të lërë mungesën e saj në ekstremitetet e trupit, këshillohet të konsumoni më shumë fruta dhe perime të pasura me hekur mund ta zgjidhin problemin me kalimin e kohës.

Vijat e vogla nëpër thonj shpesh lidhen me diabetin, sëmundjet vaskulare dhe çështje të tjera shëndetësore. Në disa raste, mund të jetë gjithashtu një shenjë se një person ka nevojë për më shumë zink në dietën e tij. Zinku ndihmon në rritjen e qelizave në trup dhe qelizat e thonjve shumë shpejt riprodhohen dhe rriten për të ruajtur shëndetin. Ushqimet e pasura me zink përfshijnë gocat e detit, mishin e kuq, pulën dhe avokadot.