BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Djalë apo vajzë? Ja kush është foshnja që u bë njeriu i 8 miliardë në botë (FOTO)

Djalë apo vajzë? Ja kush është foshnja që u bë

Një vajzë e lindur në Filipine është shpallur personi i tetë miliardë në botë pasi Kombet e Bashkuara konfirmuan se popullsia e kaloi shifrën historike ditën e djeshme.Foshnja me emrin Vinice Mabansag lindi në Spitalin Memorial Dr Jose Fabella në Tondo, më 15 nëntor dhe u zgjodh për të shënuar momentin historik.

Komisioni filipinas për Popullsinë dhe Zhvillimin i dha foshnjës titullin simbolik, si njeriu i 8 miliardë në botë.Popullsia e botës ka pasur një rritje galopante nga viti 1650, duke kaluar nga 2.5 miliardë në 8 miliardë sot.

Të porsalindurit që përfaqësonin njerëzit e pestë, gjashtë dhe shtatë miliardë u emëruan përkatësisht në vitet 1987, 1999 dhe 2011.Pavarësisht se demografët e refuzuan idenë si ‘injorante’, një zyrtar i tha BBC -së se ata ishin të vendosur të vazhdonin me të gjithsesi.

‘Foshnja e pesë miliardë’ u ‘pagëzua’ në një spital në Zagreb, Kroaci në datën e parashikuar.Me shpejtësi në vitin 1999 dhe Adnan Mevic, i lindur në Bosnje-Hercegovinë, u shpall foshnja e gjashtë miliardë në botë nga askush tjetër veçse Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Kofi Annan.Adnan tha se titulli i ka sjellë shumë vëmendje gjatë gjithë jetës së tij, madje i ka dhënë mundësinë të takojë heroin e tij Christiano Ronaldo.

Ai foli për të shënuar momentin historik të djeshëm, duke thënë se ishte i habitur nga rritja e madhe e lindjeve që nga lindja e tij.