BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Fyerje dhe ofendime në Kuvend, Fuga "zbërthen" arsyen: Bëhet me qëllim, ja përse

Fyerje dhe ofendime në Kuvend, Fuga "zbërthen" arsyen:

Akademiku Artan Fuga, në rubrikën “Opinion” në News24 ka analizuar gjuhën e përdorur në Parlament, ndërkohë që seanca e sotme ku po diskutohet për Portin e Durrësit, është karakterizuar nga fyerje dhe ofendime.

Fuga tha se një gjuhë e tillë përdoret me qëllim që qytetarët të mos kuptojnë asgjë nga ata që diskutohen.

“Problemi i gjuhës ka shumë fjalë të cilat janë fyese, nuk dua të bëj moralistin por përpiqem të them që kur një nga dy palët ka akuza pa lidhje të drejtpërdrejtë drejtë me çështjes, janë të paverifikueshme kur shfaqen në televizion kur ka epitete si ato që janë përdorur, publiku nuk kupton asgjë.

Nuk dua të bëj rolin e një zyshe kujdestare që thotë mos përdor fjalë që nuk janë pjesë e edukatës.

Në parlament dëgjojmë atë lloj komunikimi që qytetari nuk e bën dhe që e konsideron përtej etikës bëhet me qëllim që qytetarët të mos kuptojnë asgjë.

Problemi im është që në komunikim kur kalohet në sulme dhe akuza personale, kur vendin e diskutimeve i zënë epitetet, strategji që qytetarët të mos kuptojnë asgjë. Kjo është ajo që më shqetëson më shumë.

Kjo nuk është diçka e thjeshtë që ka të bëjë me kërkesën apo pretendimin që qytetarët të kuptojnë çështjet teknike si psh portin dhe eficencën e tij, problemi është tjetër.

Diskutohen çështje ekonomike e teknike në parlament mes deputetësh që janë po aq të përgatitur për të tilla tema.

Jepen seanca të tejzgjatura të pandërmjetësuar nga grupe teknikësh që do ta bënin çështjen të kuptueshme për publikun. Një debat i politizuar me fyerje dhe me akuza që për qytetarin nuk thonë asgjë, zhvendosje e tematikës dhe nuk është kjo ajo që qytetarët duan në arenën e debatit publik”, tha ai.

Fuga ka diskutuar gjithashtu në lidhje me protestën e paralajmëruar më 6 dhjetor he përmbytjet.

“Unë mund të mas pasoja dhe shkaqet e protestës. nëse shohim gjendjen ku ndodhet komunikimi politik në Shqipëri, si ajo që po ndodh sot në parlament, shihet se Kuvendi është inefikas.

Deputetët e shumicës janë atje të shprehin vullnetin e partisë në qeveri dhe asnjë shqiptar nuk pret që të dalin me zëri n e elektoratit, nuk ka ndodhur nga asnjë kah politik deri sot.

Opozita as i ka numrat, ndodhet në një krizë politike shumë të fortë dhe ndodh që Kuvendi komunikimi është zero. Qeveria konsideron që me opozitën nuk diskutoj më sepse njërin akuzon se ka këtë apo atë të kaluar, njërin e akuzon se je shpallur kështu apo ashtu nga aleatët tanë.

Sa i përket përmbytjeve, ka ardhur momenti që qytetarët të mos pranojnë që kur PS është në pushtet është në pushtet e Shkodra bëhet si Venecia akuzon PD dhe e anasjellta, dhe e dyta, vihemi para faktit të kryer si psh hapen portat e hidrocentralit.

Në Shqipëri që ata që administrojnë hidrocentralin të bëjnë transparencë, në Shqipëri nuk e pretendojmë dot por rini dhe inteligjenca shqiptare e kërkojnë këtë. Nuk mund të ecet me këtë që ndodhi përmbytje, kush bën polumbarin më mirë për të shpëtuar bagëtitë dhe shtëpitë”, tha Fuga.

Më të lexuarat