BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Politike

1 milion dollarë për lobim në SHBA, Balla: PD duhet të japë llogari sipas ligjeve shqiptare

1 milion dollarë për lobim në SHBA, Balla: PD duhet të

Deputeti i PS-së Taulant Balla ka reaguar pas deklaratës së Partisë Demokratike në lidhje me akuzat që i bëheshin për 825 mijë $  e përdorura për lobim në SHBA, duke thënë se jemi para një skandali të rëndë ku gjendet e përfshirë vula dhe emri i PD.

Balla shkruan se rezultonë pagesa prej1 milion dollarë që PD i ka nisur vetëm tek kompania e lobingut në SHBA dhe mosdeklarimi i tyre përbën vepër penale mbi të cilat ngrihen akuza dhe për të cilat Lulzim Basha duhet të përgjigjet personalisht.

Deputeti Taulant Balla ngre disa pikëpyetje "se nga vijnë ato para? Kush i dha? Pse nuk i deklaroi PD?".

"Partia Demokratike nuk e mohoi që i ka paguar 1 milion dollarë një kompanie të huaj për lobing. Madje, sot konfirmuan që 1 milion dollarë janë paguar, të kontrolluara sipas ligjeve të shtetit ku funksionon ajo kompani e huaj", shkruhet në deklaratën e Ballës.

Deklarata për shtyp e Taulant Ballës

Deklarata e shkruar nga avokatët e Lulzim Bashës tregon qartë se jemi para një skandali të rëndë, ku gjendet e përfshirë vula dhe emri i Partisë Demokratike.

Partia Demokratike nuk e mohoi që i ka paguar 1 milion dollarë një kompanie të huaj për lobing. Madje, sot konfirmuan që 1 milion dollarë janë paguar, të kontrolluara sipas ligjeve të shtetit ku funksionon ajo kompani e huaj.

Tani pyetja është: Partia Demokratike ku e zhvillon aktivitetin!? Dhe, se në përgjigje të kësaj pyetjeje, çdo subjekt apo organizatë politike duhet të respektojë, të kontrollohet dhe të auditohet nga institucionet e Shqipërisë. Me “alibinë” e dalë boje 10 vite më parë po nga Lulzim Basha, që nuk kemi respektuar ligjin shqiptar por atë të një vendi tjetër, jemi para disa veprave të rënda penale.

Në vijim të nevojës që publiku dhe anëtarët e thjeshtë të Partisë Demokratike presin transparencë, PD duhet të sqarojë përse paratë e lobimit nuk janë deklaruar.

Nga vijnë ato para?

Përse nuk janë paguar nga PD, por nga kompani guackë të regjistruara jashtë Shqipërisë?

Cila është lidhja e kësaj kompanie guackë me PD dhe Lulzim Bashën?

Dhe për transparencë të publikut: shpenzimet e PD për fushatën zgjedhore të 25 qershorit raportohen vetëm 500 mijë dollarë, dy herë më pak sesa shpenzimet e kryera për këto pagesa për kompani lobingu.

E thënë më qartë, transfertat e konsulencës së PD-së për "Muzin Capitol Partners" dhe kompaninë tjetër lobuese “Barnes and Thornburg LLP” tejkalojnë të ardhurat e saj totale, të deklaruara në KQZ-së prej 88 milionë lekësh.

Me këto para pretendon se ka paguar të gjitha shpenzimet e fushatës së verës së kaluar.

Por në fakt, tani na rezulton se 1 milion dollarë PD i ka nisur vetëm tek kompania e lobingut në SHBA.

Nga erdhën këto para? Kush i dha? Pse nuk i deklaroi PD?

Këto nuk janë shashka, por vepra të rënda penale mbi të cilat ngrihen akuza dhe për të cilat Lulzim Basha duhet të përgjigjet personalisht.

Ndërkohë, një ditë më parë Prokuroria e Tiranës ka nisur verifikimet për kontratën e Partisë Demokratike për disa kompani lobimi në SHBA, të cilave u janë paguar nga selia blu 1 milion dollarë për të siguruar mbështetje politike nga Uashingtoni. Burime pranë akuzës së Tiranës thanë ekskluzivisht për Shqiptarja.com se objekt i hetimit do jetë verifikimi i burimeve të financimit të kësaj shume, e cila nuk rezulton e deklaruar në raportin financiar të dorëzuar nga PD në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për zgjedhjet e 25 qershorit, çka ngre dyshime serioze për origjinën e parave.

 

Më të lexuarat